Zasady taekwondo

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Taekwondo to sztuka walki, wywodząca się z Korei, gdzie uznawana jest za sport narodowy. Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim dużym wachlarzem kopnięć, także tych widowiskowych z wyskoku. Jednakże regularny i prawidłowy trening taekwondo, oparty zarówno na rozwoju ciała i umysłu, pozwala na wykształcenie w sobie również samodyscypliny i odpowiedniego podejścia do życia.

Droga stopy i pięści

Sama nazwa „taekwondo”, którego historia sięga czasów starożytnych (choć na dobre zostało ukształtowane w połowie XX w.), to zlepek trzech chińskich słów: Tae (stopa), kwon (pięść) i do (droga). Jest zatem dyscypliną sportową angażującą do pracy całe ciało z użyciem obu rąk i nóg. Jej nauki mogą być wykorzystywane zarówno do samoobrony, jak i walki sportowej, ale też do znacznej poprawy kondycji.

Na taekwondo składa się sześć głównych elementów: walka sportowa, walka aranżowana,  układy formalne, rozbicia,  kopnięcia z wyskoku,  uwolnienia z uchwytów. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie sztuka walki, czy sposób na trening. To dyscyplina sportu, która wpaja swoim adeptom również zasady natury moralnej (etycznej), którymi powinni kierować się zarówno na treningach, jak również w życiu codziennym. Oducza się egoistycznych zachowań, osiągania swoich celów za wszelką cenę, stawiając jednocześnie na takie wartości, jak przyjaźń.

Taekwondo posiada swoich pięć głównych filarów, jak: 1) grzeczność oraz uprzejmość, 2) rzetelność oraz uczciwość, 3) wytrwałość, 4) opanowanie oraz samokontrola, 5) odwaga i nieugięty duch. Podobnie jak w innych sztukach walki, także tutaj istnieje pewna hierarchia odzwierciedlona w pasach (stopniach). Charakteryzuje się również swoją własną, unikalną odzieżą do ćwiczeń, jaką jest dobok taekwondo.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co powinny uwzględniać dobrze dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne?
Co powinny uwzględniać dobrze dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne?
Wady postawy pojawiają się najczęściej u dzieci w wieku szkolnym. Są efektem złych nawyków, małej ilości ruchu oraz nieprawidłowego ułożenia […]
Na czym polega pakowanie próżniowe?
Na czym polega pakowanie próżniowe?
Tlen powoduje psucie się żywności, zmienia jej smak, wpływa na rozwój pleśni, wysychanie, a także utlenianie witamin. Aby zachować świeżość […]
Jak dobrać odpowiednie ubrania zimowe dla swoich dzieci?
Jak dobrać odpowiednie ubrania zimowe dla swoich dzieci?
Zima to bardzo wymagająca pora roku, w czasie której warto zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale też o odpowiednie […]