Taekwondo to sztuka walki, wywodząca się z Korei, gdzie uznawana jest za sport narodowy. Styl ten charakteryzuje się przede wszystkim dużym wachlarzem kopnięć, także tych widowiskowych z wyskoku. Jednakże regularny i prawidłowy trening taekwondo, oparty zarówno na rozwoju ciała i umysłu, pozwala na wykształcenie w sobie również samodyscypliny i odpowiedniego podejścia do życia.

Droga stopy i pięści

Sama nazwa „taekwondo”, którego historia sięga czasów starożytnych (choć na dobre zostało ukształtowane w połowie XX w.), to zlepek trzech chińskich słów: Tae (stopa), kwon (pięść) i do (droga). Jest zatem dyscypliną sportową angażującą do pracy całe ciało z użyciem obu rąk i nóg. Jej nauki mogą być wykorzystywane zarówno do samoobrony, jak i walki sportowej, ale też do znacznej poprawy kondycji.

Na taekwondo składa się sześć głównych elementów: walka sportowa, walka aranżowana,  układy formalne, rozbicia,  kopnięcia z wyskoku,  uwolnienia z uchwytów. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie sztuka walki, czy sposób na trening. To dyscyplina sportu, która wpaja swoim adeptom również zasady natury moralnej (etycznej), którymi powinni kierować się zarówno na treningach, jak również w życiu codziennym. Oducza się egoistycznych zachowań, osiągania swoich celów za wszelką cenę, stawiając jednocześnie na takie wartości, jak przyjaźń.

Taekwondo posiada swoich pięć głównych filarów, jak: 1) grzeczność oraz uprzejmość, 2) rzetelność oraz uczciwość, 3) wytrwałość, 4) opanowanie oraz samokontrola, 5) odwaga i nieugięty duch. Podobnie jak w innych sztukach walki, także tutaj istnieje pewna hierarchia odzwierciedlona w pasach (stopniach). Charakteryzuje się również swoją własną, unikalną odzieżą do ćwiczeń, jaką jest dobok taekwondo.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 − 7 =