Województwo świętokrzyskie jest jednym z najmniejszych w naszym kraju. Mimo to z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów, ponieważ na jego terenie znajduje się mnóstwo ciekawych atrakcji. Są to przede wszystkim liczne zabytkowe obiekty budowlane, zapierające dech w piersiach krajobrazy, monumentalne pomniki przyrody oraz niesamowicie urokliwe miasteczka. W dalszej części artykułu zostaną pokrótce opisane trzy najbardziej godne polecenia miejsca.

Satysfakcja gwarantowana

Wybierając się w celach turystycznych do omawianego województwa, warto w pierwszej kolejności zobaczyć kluczowe atrakcje w górach świętokrzyskich, będących jednym z najstarszych pasm w Polsce (obok Sudetów). Mowa tutaj w szczególności o Jaskini Raj ze wspaniałymi naciekami w postaci stalaktytów i stalagmitów, zespole klasztornym zlokalizowanym na wzgórzu Święty Krzyż (z XII wieku), a także rezerwacie krajobrazowym Karczówka.

Drugim godnym polecenia miejscem jest miasteczko Sandomierz kojarzone obecnie głównie z kryminalnym serialem telewizyjnym „Ojciec Mateusz”. Może się ono pochwalić zabytkową architekturą (zachowany w doskonałym stanie średniowieczy układ rynku z czasów Kazimierza Wielkiego) oraz wspaniałymi krajobrazami z licznymi wąwozami w roli głównej. Dodajmy, że Sandomierz kilka lat temu został oficjalnie uznany za pomnik historii. Na uwagę zasługują ponadto ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Jest to XVII-wieczna monumentalna budowla pałacowa z zachowanymi w aż 90% murami obronnymi. Co ciekawe, był to największy obiekt w całej Europie przed wybudowaniem francuskiego Wersalu w 1682 roku.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście + pięć =