Własny ogród jest wymarzonym miejscem dla osób, które uwielbiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Niestety niewiele z nich taki przywilej posiada. Najczęściej dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych, do których przylega większe lub mniejsze podwórko. Trzeba jednak dołożyć wielu starań, by z kawałka ziemi wykonać piękny ogród. W wielu przypadkach, zwłaszcza gdy domy są odkupywane od innych właścicieli, wymagają gruntownych porządków. Często są zaniedbane, zagracone i porośnięte starymi drzewami, krzewami lub bujnymi chwastami.

Wszystko to wymaga usunięcia i wykarczowania, by przygotować podwaliny do przyszłego ogrodu. Trzeba przyznać, że tego typu zadanie wymaga wiele wysiłku, a czasem też sporych nakładów finansowych. Czasami lepiej jest skorzystać z usług firm, które zajmują się czyszczeniem działek i ogrodów i wykonują to profesjonalnie. A od czego zatem zacząć samodzielne przywracanie zielonego miejsca do porządku?

Prace czas zacząć

Na terenach poprzemysłowych oraz obszarach działalności kopalń i hut konieczna może być rekultywacja gruntów. Glebie należy przywrócić właściwości fizyczne i biologiczne, by dać szansę na kwitniecie roślin oraz wzrost drzew. Trzeba też usunąć pozostałości korzeni oraz pni, które uniemożliwią posadzenie nowych. Często też psują estetykę miejsca. Dopiero pozbycie się martwych i bezużytecznych elementów (starych narzędzi ogrodowych, mebli itd.) daje miejsce do tworzenia nowego miejsca zgodnie z własnymi oczekiwaniami i potrzebami: pora na sadzenie i sianie.

 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + 7 =