Projektowanie ogrodu to sztuka kompromisów – chcemy, by jednocześnie był piękny i funkcjonalny, żeby było w nim miejsce do odpoczynku i relaksu, ale także na grządki z warzywami, owocami i kwiatami; ma być wygodny dla rodziców i dziadków, a także przestronny dla dzieci. Dlatego nierzadko potrzebne są rozwiązania niebanalne, które pogodzą ze sobą te wszystkie potrzeby. O czym więc należy pamiętać na etapie projektowania ogrodu?

Urządzanie ogrodu od podstaw – inspiracje

Najpierw warto usiąść z kartką papieru i dokładnie zastanowić się, czego oczekujemy od naszego ogrodu. W przypadku małych przestrzeni przydomowych dobrze jest połączyć wiele różnych funkcji – możemy posiać zioła w donicach i używać ich jako dekoracji na tarasie, zamiast wszechobecnych i mało estetycznych tui zrobić żywopłot z krzewów owocowych, takich jak jeżyny, porzeczki czy maliny, a zamiast krzeseł przy stole ustawić sofę ogrodową, która będzie też wygodnym miejscem do leżenia z książką czy gazetą.

Duże ogrody natomiast możemy podzielić na strefy, by kącik do wypoczywania był oddzielony od grządek z roślinami, a miejsce do zabaw dla dzieci nie kolidowało z wjazdem do garażu. Dodatkowo do osłonięcia warzyw czy kwiatów przed rozpędzonymi pociechami, albo ciekawskimi psami, możemy użyć estetycznych i trwałych płotków z wikliny, które znajdziemy na stronie: https://www.wiklinowy-ogrod.pl/plotki-z-wikliny-c-2_4.html. Będą one skuteczną barierą i ochronią nasze sadzonki przed zniszczeniem. Dobrze jest też zadbać o oświetlenie – w tej roli świetnie sprawdzą się lampy solarne umocowane w rabatach, ułożone wzdłuż ścieżki czy zamontowane na tarasie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + 2 =