Osocze bogatopłytkowe  (PRP) to rodzaj leczenia, który wykorzystuje płytki krwi do wspomagania leczenia urazów i schorzeń. Osocze bogatopłytkowe może być stosowane w szerokim zakresie zabiegów. Najczęstszy rodzaj PRP pochodzi z Twojej własnej krwi, co nazywa się autologicznym PRP. Oznacza to, że jest ono wytwarzane z komórek Twojego własnego ciała, a następnie wstrzykiwane w ten sam obszar, z którego zostały pobrane (zwykle pośladki lub udo pacjenta).

Historia

Osocze bogatopłytkowe jest stosowane w medycynie od połowy XX wieku, a jego skuteczność jako metody leczenia wykazano już w 1967 roku. Pierwsza szeroko stosowana metoda leczenia PRP została opracowana w Japonii na początku lat 80-tych. W tej metodzie lekarze pobierali szpik kostny z biodra pacjenta, a następnie wstrzykiwali go w zranione miejsce. Technika ta została później uznana za nieskuteczną i niebezpieczną, ponieważ mogła prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak infekcje, a nawet śmierć. Obecnie lekarze używają innej metody do tworzenia osocza bogatopłytkowego . Polega to na pobraniu krwi od pacjenta i wyizolowaniu płytek krwi. Płytki są następnie wstrzykiwane do rannego obszaru, gdzie pomagają w regeneracji nowej tkanki.

Zastosowanie

Osocze bogatopłytkowe może być wykorzystywane przez lekarzy do leczenia wielu różnych schorzeń. Może być stosowany w leczeniu urazów ścięgien i więzadeł, a także bólu stawów spowodowanego chorobą zwyrodnieniową stawów. Wykazano również, że PRP pomaga poprawić wygląd blizn, rozstępów i zmarszczek spowodowanych starzeniem się. Jeśli potrzebne Ci jest osocze bogatopłytkowe Kraków oferuje takie zabiegi.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − 3 =