Zastawka aortalna i jej rola dla naszego organizmu

Zastawka aortalna jest częścią układu krwionośnego. Odpowiada za zapobieganie cofania się krwi z aorty do lewej komory serca. Wraz z wiekiem jesteśmy narażeni na degenerację działania zastawki aortalnej (szczególnie jej niedomykalność), co prowadzi do jej zwężenia zwanego stenozą zastawki aortalnej.

Z początku zagrożeniem jest przerost ścian serca, a w zaawansowanym etapie choroby, to że w lewej komorze serca będzie gromadzona zbyt duża ilość krwi. W efekcie może prowadzić do zwiększenia rozmiaru samego organu, czyli wystąpienia schorzenia nazywanego bawolim sercem.

Jak zadbać o nasze serce?

Wraz z wiekiem nasz organizm ulega osłabieniu. Dotyczy to również wszystkich narządów wewnętrznych. Dlatego szczególną rolę w naszym życiu powinna pełnić odpowiednia dieta. Należy spożywać pokarmy, które pomogą nam w utrzymaniu prawidłowego działania układu krwionośnego i sprawią, że niezależnie od wieku będziemy mieć zdrowe serce.

Przykładem składników, które mają zbawienny wpływ na cały układ krwionośny są odpowiednie tłuszcze (rybne i roślinne), które zmniejszają ciśnienie krwi, owoce i warzywa (przynajmniej pół kilograma dziennie) oraz produkty z wysoką zawartością błonnika takie jak chleb żytni, nasiona słonecznika czy pestki dyni.

Nasze serce lubi się czasem zmęczyć

Dlatego zapewnij sobie również o wysiłek fizyczny. Wystarczy około godziny aktywności fizycznej dziennie. Nie musi być to duży wysiłek, wystarczy spacer, lub przejażdżka rowerem po okolicy. W internecie znajdziesz również sporo ćwiczeń pozwalających Ci zadbać o swój organizm nawet nie wychodząc z domu. Pamiętaj również o prawidłowym poziomie nawodnienia organizmu, ponieważ woda, poza orzeźwiającymi właściwościami, posiada również spore ilości składników mineralnych, które mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego serca. W końcu serce to w 79% woda!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − dwa =