Kolagen to białko tkanki łącznej. Jest głównym białkiem występującym najczęściej w ścięgnach, co nadaje im ogromną wytrzymałość i odporność na rozciąganie. Kolagen jest także główną substancją odpowiedzialną za elastyczność skóry. Jego ubytki w skórze mogą być powodowane np. niedożywieniem, ale główną przyczyną utraty kolagenu jest regularne palenie wyrobów tytoniowych. Substancję tę można znaleźć też w postaci krystalicznej w rogówce oka, co w połączeniu z wspomnianymi wcześniej używkami skutkować może poważniejszymi dla zdrowia konsekwencjami.
Istnieje dziesięć rodzajów białka figurującego pod nazwą „kolagen”. Pierwszy jego typ występuje w skórze, oku i ścięgnach i jest to najczęstszy typ kolagenu w ludzkim organizmie. Drugi rodzaj występuje z kolei jako wypełnienie chrząstek stawowych i dlatego na przykład ludziom w podeszłym wieku uskarżającym się na bóle stawów podaje się kolagen w formie suplementu diety w tabletkach lub kolagen do picia w ampułkach.
Trzeci typ kolagenu uczestniczy w gojeniu i zabliźnianiu ran, a dalsze jego odmiany np. we wszelkiego rodzaju błonach. Kolagen jest elementem zapewniającym elastyczność naszym tętnicom (dlatego utrata kolagenu w wyniku palenia powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i może prowadzić do zawału lub miażdżycy!) i wypełniającym je od środka. Substancja ta uczestniczy w procesie budowy praktycznie wszystkich tkanek naszego organizmu w różnym stopniu.
Kolagen – ze względu na swoją powszechność – stosowany jest również w kosmetyce jako składnik opóźniający starzenie się skóry np. w kremach przeciwzmarszczkowych albo w chirurgii plastycznej np. jako wypełnienie ust.
Chyba nie trzeba już teraz nikomu tłumaczyć, jak ważną jest on substancją i jak niewłaściwa dieta oraz używki mogą mieć zgubny wpływ nie tylko na nasz wygląd i samopoczucie, ale też na stan naszego zdrowia i tempo z jakim ludzki organizm się starzeje!