Do czego służy guma i jak powstaje? Tutaj się dowiesz!

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Guma to materiał polimerowy powstały w wyniku reakcji lateksu z siarką. Guma ma wiele zastosowań, w tym produkcję gumowych taśm, gumowych rękawic i balonów. Kauczuk jest produkowany przez zestalenie lateksu, który jest często zbierany z drzew. Lateks jest zbierany przez wycięcie małego nacięcia w korze drzewa i zebranie płynnej substancji, która wycieka. Ciecz ta może być wysuszona i podgrzana w celu usunięcia zawartości wody, a następnie poddana działaniu siarki w celu wytworzenia wulkanizowanej gumy. Wulkanizacja jest ważnym etapem w produkcji gumy, ponieważ powoduje zmiany w strukturze materiału. Zmiany te sprawiają, że guma jest bardziej elastyczna i sprężysta niż przed wulkanizacją.

Jak tworzy się opony?

Opony są wykonane z wielu różnych komponentów, w tym z gumy syntetycznej i stali. Bieżnik, czyli część, która dotyka podłoża, jest zazwyczaj wykonany z cząsteczek sadzy, które są mieszane z gumą syntetyczną w celu zwiększenia przyczepności. Producenci opon wykorzystują różne procesy do produkcji różnych typów opon, jednak wszystkie zaczynają od podstawowej receptury znanej jako „receptura A”. Przepis ten obejmuje materiały pochodzące z recyklingu, takie jak stare opony i plastikowe butelki.

Co jeszcze jest robione z gumy?

Wiele rzeczy jest wykonanych z gumy, w tym opony, węże, podeszwy butów i chwyty na kierownicy. W rzeczywistości około 25 procent całej produkowanej na świecie gumy idzie na produkcję opon i dętek do samochodów i rowerów. Ponadto z gumy wykonuje się wiele elementów aby uczynić je bardziej odpornymi na ciepło i zimno, a także na chemikalia. Na przykład uszczelki i pierścienie gumowe są stosowane w produkcji wielu produktów, takich jak długopisy, lodówki i pralki. Ponadto guma jest używana do produkcji klejów, które pozwalają takim rzeczom jak opony i buty trzymać się razem bez rozpadania się po zamoczeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zadbać o wizualną stronę roweru?
Jak zadbać o wizualną stronę roweru?
Rower jest naszą wizytówką. Sprawny, czysty i zadbany może być naszą chlubą i motywacją do jego regularnego użytkowania. Dużo przyjemniej […]
Jak stworzyć profesjonalne stanowisko dla gracza w swoim domu?
Jak stworzyć profesjonalne stanowisko dla gracza w swoim domu?
Gry komputerowe istnieją na rynku już od wielu lat, a mimo to ich popularność wcale nie maleje, a wręcz przeciwnie […]
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie OC, aby nie przepłacić?
Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie OC, aby nie przepłacić?
Kupując własny samochód, trzeba zadbać przede wszystkim o to, aby prezentował dobry stan techniczny. Zapewni to jego bezproblemową eksploatację i […]