Instalacje elektryczne znajdujące się w zakładach przemysłowych muszą funkcjonować bezawaryjnie, ponieważ zależy od tego ciągłość całej produkcji. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiednie ich zabezpieczenie przed ewentualnymi przeciążeniami oraz zwarciami. Wynika to z faktu, że pracują zazwyczaj pod ogromnym obciążeniem, zasilając wiele różnorodnych urządzeń. Głównymi elementami przeznaczonymi do ochrony omawianych systemów są specjalne wyłączniki instalacyjne

Kompleksowa ochrona to dzisiaj norma

Zabezpieczenia przeciążeniowe montowane w przemysłowych instalacjach elektrycznych dzielą się na kilka rodzajów. Podstawowymi są wspomniane już wyłączniki – m.in. nadprądowe bezzwłoczne i zwłoczne, podnapięciowe, a także temperaturowe. Ich kluczowym zadaniem jest natychmiastowe przerwanie obwodu zwarciowego, gdy prąd przekroczy określoną wartość. Wszystko po to, aby nie doszło do poważnych uszkodzeń cieplnych albo mechanicznych w przewodach i poszczególnych elementach zasilanych (np. transformatorach, generatorach, silnikach czy liniach napowietrznych).

Oprócz tego powszechnie stosuje się bezpieczniki topikowe o prądzie znamionowym wynoszącym od kilkudziesięciu miliamperów wzwyż. Doskonale zabezpieczają one instalację przed chwilowymi skokami napięć i odcinają obwód w razie wystąpienia przeciążenia. Trzecim rodzajem wykorzystywanych elementów są złącza wielopinowe, predysponowane do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach. Gwarantują one trwałe i pewne połączenie elektryczne, a dodatkowo zapewniają optymalną ochronę mechaniczną. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − jeden =