Jak działa czujnik indukcyjny?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czujnik indukcyjny jest urządzeniem, które może wykryć obecność obiektu w jego pobliżu. Wysyła on pole elektromagnetyczne i wykrywa zmiany w tym polu, gdy obiekt przez nie przenika.

Jak zbudowany jest czujnik indukcyjny?

Czujnik indukcyjny posiada cewkę nadawczą i cewkę odbiorczą. Kiedy użytkownik zbliża się do czujnika, cewka nadawcza generuje pole magnetyczne, które zmienia się po wykryciu obiektu. Cewka odbiorcza mierzy zmianę natężenia pola magnetycznego i wysyła sygnał do płyty kontrolera.

Płyta kontrolna z kolei analizuje ten sygnał i określa, czy przed czujnikiem znajduje się jakiś obiekt. Wtedy płyta sterująca może aktywować lub dezaktywować dowolne urządzenie, które jest do niej podłączone.

Czujnik indukcyjny – zastosowanie

Czujniki indukcyjne (znane również jako czujniki zbliżeniowe) są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach, w tym w robotyce, automatyce przemysłowej, a nawet w urządzeniach domowych.

W automatyce przemysłowej czujnik indukcyjny wykorzystuje się w przemyśle motoryzacyjnym do wykrywania różnych rodzajów metalu. Można je również znaleźć w automatach sprzedających i kioskach samoobsługowych.

Jeśli chodzi o robotykę, czujniki indukcyjne są często używane w połączeniu z czujnikami zbliżeniowymi (które wykrywają, czy obiekt znajduje się w określonej odległości od innego obiektu).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dbanie o własne zdrowie – jak to robić?
Dbanie o własne zdrowie – jak to robić?
Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz – tak brzmi początek popularnej fraszki Jana Kochanowskiego. Jest […]
Oferty pracy dla Ukraińców w Polsce – czy jest ich dużo?
Oferty pracy dla Ukraińców w Polsce – czy jest ich dużo?
Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów dla ukraińskich poszukujących pracy. Nie jest to zaskakujące, ponieważ polscy pracodawcy aktywnie poszukują […]
Gadżety do palenia suszu roślinnego
Gadżety do palenia suszu roślinnego
Palenie suszonych roślin to odwieczna tradycja, która istnieje od wieków. Była ona stosowana przez wiele pokoleń ludzi i nadal jest […]