Jak działa czujnik indukcyjny?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czujnik indukcyjny jest urządzeniem, które może wykryć obecność obiektu w jego pobliżu. Wysyła on pole elektromagnetyczne i wykrywa zmiany w tym polu, gdy obiekt przez nie przenika.

Jak zbudowany jest czujnik indukcyjny?

Czujnik indukcyjny posiada cewkę nadawczą i cewkę odbiorczą. Kiedy użytkownik zbliża się do czujnika, cewka nadawcza generuje pole magnetyczne, które zmienia się po wykryciu obiektu. Cewka odbiorcza mierzy zmianę natężenia pola magnetycznego i wysyła sygnał do płyty kontrolera.

Płyta kontrolna z kolei analizuje ten sygnał i określa, czy przed czujnikiem znajduje się jakiś obiekt. Wtedy płyta sterująca może aktywować lub dezaktywować dowolne urządzenie, które jest do niej podłączone.

Czujnik indukcyjny – zastosowanie

Czujniki indukcyjne (znane również jako czujniki zbliżeniowe) są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach, w tym w robotyce, automatyce przemysłowej, a nawet w urządzeniach domowych.

W automatyce przemysłowej czujnik indukcyjny wykorzystuje się w przemyśle motoryzacyjnym do wykrywania różnych rodzajów metalu. Można je również znaleźć w automatach sprzedających i kioskach samoobsługowych.

Jeśli chodzi o robotykę, czujniki indukcyjne są często używane w połączeniu z czujnikami zbliżeniowymi (które wykrywają, czy obiekt znajduje się w określonej odległości od innego obiektu).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć meble przed przeprowadzką?
W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć meble przed przeprowadzką?
Każda zmiana miejsca zamieszkania wymaga dobrej organizacji. Warto wcześniej przemyśleć wszystkie aspekty logistyczne, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. W trakcie przeprowadzki […]
Kwas migdałowy – jakie ma zastosowanie?
Kwas migdałowy – jakie ma zastosowanie?
Co to jest kwas migdałowy? Kwas migdałowy jest naturalnie występującym kwasem alfa-hydroksy (AHA). Od lat stosowany jest w produktach do […]
Kostka brukowa – w jaki sposób należy ją kłaść?
Kostka brukowa – w jaki sposób należy ją kłaść?
Kostka brukowa jest jednym z najczęściej spotykanych rodzajów nawierzchni. Popularność tego materiału wynika z różnorodności jego form, łatwości zakupu oraz […]