Łożyska to elementy mechaniczne, które umożliwiają ruch względny pomiędzy ruchomymi częściami. Celem łożyska jest zmniejszenie tarcia poprzez zapewnienie powierzchni o niskim współczynniku tarcia, po której porusza się część ruchoma.
Prościej zapytać, gdzie nie są wykorzystywane?
Łożyska są szeroko klasyfikowane w zależności od rodzaju działania https://b2b.rombor.com.pl/, sposobu rozmieszczenia i ich podstawowych trybów awarii. Ogólnie rzecz biorąc, łożyska można podzielić na dwie główne kategorie: łożyska toczne i łożyska ślizgowe.
- Łożyska toczne, które przenoszą zarówno obciążenia obrotowe, jak i nieobrotowe, obejmują kulki, elementy toczne, wałeczki cylindryczne i wałeczki stożkowe. Są one wykorzystywane w takich zastosowaniach jak silniki samochodowe, maszyny przemysłowe i sprzęt budowlany.
- Łożyska ślizgowe obsługują tylko obciążenia nieobrotowe i obejmują łożyska ślizgowe (kulkowe lub wałeczkowe), łożyska kulkowe wzdłużne, łożyska stożkowe wzdłużne i łożyska igiełkowe wzdłużne. Są one wykorzystywane w takich zastosowaniach jak przekładnie samochodowe.
Malutkie, jednak niemal niezbędne
Zapotrzebowanie na łożyska rośnie wraz z rozwojem nowych technologii, takich jak energia wiatrowa i pojazdy elektryczne. W dużym skrócie łożyska są potrzebne do zmniejszenia tarcia, które należy uznać za wroga każdej ruchomej części.
Tarcie wytwarza ciepło, które może prowadzić do przedwczesnej awarii części. Znajdziemy je niemal wszędzie i powinniśmy zapamiętać, że ich obecność niekiedy jest kluczowa, więc należy dbać o to, aby były w jak najlepszym stanie.