Gdzie i w jakim celu wykorzystywane są łożyska?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łożyska to elementy mechaniczne, które umożliwiają ruch względny pomiędzy ruchomymi częściami. Celem łożyska jest zmniejszenie tarcia poprzez zapewnienie powierzchni o niskim współczynniku tarcia, po której porusza się część ruchoma.

Prościej zapytać, gdzie nie są wykorzystywane?

Łożyska są szeroko klasyfikowane w zależności od rodzaju działania https://b2b.rombor.com.pl/, sposobu rozmieszczenia i ich podstawowych trybów awarii. Ogólnie rzecz biorąc, łożyska można podzielić na dwie główne kategorie: łożyska toczne i łożyska ślizgowe.

  • Łożyska toczne, które przenoszą zarówno obciążenia obrotowe, jak i nieobrotowe, obejmują kulki, elementy toczne, wałeczki cylindryczne i wałeczki stożkowe. Są one wykorzystywane w takich zastosowaniach jak silniki samochodowe, maszyny przemysłowe i sprzęt budowlany.
  • Łożyska ślizgowe obsługują tylko obciążenia nieobrotowe i obejmują łożyska ślizgowe (kulkowe lub wałeczkowe), łożyska kulkowe wzdłużne, łożyska stożkowe wzdłużne i łożyska igiełkowe wzdłużne. Są one wykorzystywane w takich zastosowaniach jak przekładnie samochodowe.

Malutkie, jednak niemal niezbędne

Zapotrzebowanie na łożyska rośnie wraz z rozwojem nowych technologii, takich jak energia wiatrowa i pojazdy elektryczne. W dużym skrócie łożyska są potrzebne do zmniejszenia tarcia, które należy uznać za wroga każdej ruchomej części.

Tarcie wytwarza ciepło, które może prowadzić do przedwczesnej awarii części. Znajdziemy je niemal wszędzie i powinniśmy zapamiętać, że ich obecność niekiedy jest kluczowa, więc należy dbać o to, aby były w jak najlepszym stanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Z jakimi problemami udać się do psychiatry?
Z jakimi problemami udać się do psychiatry?
Jeszcze kilka lat temu wielu pacjentów wstydziło się odwiedzać gabinet psychiatryczny. Obecnie z pomocy specjalisty korzysta coraz więcej osób, które […]
Jak poprawić wygląd swojej elewacji?
Jak poprawić wygląd swojej elewacji?
Elewacja jest ważnym elementem każdego budynku. To ona jest pierwszą rzeczą, którą zauważa odwiedzająca Cię osoba. Od nie zależeć więc […]
Jak dostosować stronę internetową do potrzeb swojego sklepu?
Jak dostosować stronę internetową do potrzeb swojego sklepu?
Oryginalna i skuteczna reklama ma coraz większe znaczenie. Aspekty marketingowe są szczególnie ważne dla tych firm, które chcą zyskać przewagę […]