Gdzie i w jakim celu wykorzystywane są łożyska?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Łożyska to elementy mechaniczne, które umożliwiają ruch względny pomiędzy ruchomymi częściami. Celem łożyska jest zmniejszenie tarcia poprzez zapewnienie powierzchni o niskim współczynniku tarcia, po której porusza się część ruchoma.

Prościej zapytać, gdzie nie są wykorzystywane?

Łożyska są szeroko klasyfikowane w zależności od rodzaju działania https://b2b.rombor.com.pl/, sposobu rozmieszczenia i ich podstawowych trybów awarii. Ogólnie rzecz biorąc, łożyska można podzielić na dwie główne kategorie: łożyska toczne i łożyska ślizgowe.

  • Łożyska toczne, które przenoszą zarówno obciążenia obrotowe, jak i nieobrotowe, obejmują kulki, elementy toczne, wałeczki cylindryczne i wałeczki stożkowe. Są one wykorzystywane w takich zastosowaniach jak silniki samochodowe, maszyny przemysłowe i sprzęt budowlany.
  • Łożyska ślizgowe obsługują tylko obciążenia nieobrotowe i obejmują łożyska ślizgowe (kulkowe lub wałeczkowe), łożyska kulkowe wzdłużne, łożyska stożkowe wzdłużne i łożyska igiełkowe wzdłużne. Są one wykorzystywane w takich zastosowaniach jak przekładnie samochodowe.

Malutkie, jednak niemal niezbędne

Zapotrzebowanie na łożyska rośnie wraz z rozwojem nowych technologii, takich jak energia wiatrowa i pojazdy elektryczne. W dużym skrócie łożyska są potrzebne do zmniejszenia tarcia, które należy uznać za wroga każdej ruchomej części.

Tarcie wytwarza ciepło, które może prowadzić do przedwczesnej awarii części. Znajdziemy je niemal wszędzie i powinniśmy zapamiętać, że ich obecność niekiedy jest kluczowa, więc należy dbać o to, aby były w jak najlepszym stanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Meble do przestronnej kuchni z wyspą
Meble do przestronnej kuchni z wyspą
Producenci mebli przekazują do dyspozycji klientów różnorodne wzory i kolory projektów wnętrzarskich. Szeroki asortyment daje duże możliwości w zakresie tworzenia […]
Co powinny uwzględniać dobrze dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne?
Co powinny uwzględniać dobrze dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne?
Wady postawy pojawiają się najczęściej u dzieci w wieku szkolnym. Są efektem złych nawyków, małej ilości ruchu oraz nieprawidłowego ułożenia […]
Zalety treningu na siłowni
Zalety treningu na siłowni
Ćwiczenia w domu są wygodne i możesz je wykonać o każdej porze, jednak w tym wypadku nikt nie jest w […]