Jak poznać, że zawieszenie ulega awarii?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Producenci samochodów osobowych montują w swoich pojazdach różne zawieszenia w zależności od ich klasy, modelu czy przeznaczenia. Zazwyczaj są to więc układy miękkie, mające wpływ na komfort jazdy i wygodę, albo układy twarde, których zadaniem jest zapewniać dobrą przyczepność kół do podłoża, przede wszystkim na trasach pokonywanych w ekspresowym tempie. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich stosowanych powszechnie typów zawieszeń jest jednak zapewnienie bezpieczeństwa zarówno kierowcom, jak i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

Każdy element ma znaczenie dla bezpieczeństwa

Jeśli awarii lub uszkodzeniu ulegnie jakikolwiek element układu zawieszenia, powinniśmy go niezwłocznie wymienić lub naprawić w specjalistycznym zakładzie. I to niezależnie od tego, czy chodzi o podzespoły typowego układu montowanego w autach średniej klasy, czy o części zawieszenia pneumatycznego, które jest uznawane za nowoczesne i zarezerwowane dla aut ekskluzywnych. Objawy zużycia poszczególnych elementów są następujące:

Amortyzator – ulega uszkodzeniom zwłaszcza wtedy, gdy jest eksploatowany na kiepskich nawierzchniach. Jego niesprawność przejawia się najczęściej pogorszeniem odczuć związanych z prowadzeniem auta, kołysaniem, nurkowaniem w trakcie hamowania, stukaniem albo wyciekiem płynu.

Sworznie wahaczy – również często się psują, przede wszystkim z powodu jazdy po nierównej drodze. Objawem ich awarii jest pukanie na wybojach.

Łącznik stabilizatora – w tym przypadku zużycie następuje wskutek jady po dziurach, a objawia się popukiwaniem w trakcie wolnej jazdy na różnego rodzaju nierównościach.

Tuleje wahaczy – ich awaria przejawia się poprzez głośne stukanie podczas jazdy po dziurach.

Łożyska – wydają niepokojący szum, który prawie zawsze zwiększa się na zakrętach.

Jeżeli część ta ulegnie awarii, można jej zamienniki znaleźć na https://thomasmarkt.com/pl/261-zawieszenie-pneumatyczne-jeep.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto kupić żarówki halogenowe?
Czy warto kupić żarówki halogenowe?
W ostatnim czasie można zauważyć wzrost zainteresowania oświetleniem energooszczędnym, do którego zaliczają się tzw. halogeny. Produkty te dostępne są w […]
Prezent dla fana układanek
Prezent dla fana układanek
Każdy fan układanek szczególnie wysoko ceni sobie produkty z rodzaju kostek Rubika. Mnogość ich wersji może wprawić w zdziwienie niejedną […]
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli?
Zakup mebli to nieodłączny element urządzania nowej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy jest to prywatne mieszkanie, czy lokal użytkowy zawsze […]