Dentysta – kiedy warto udać się na wizytę?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej, która bezpośrednio wpływa na zdrowie zębów. Jednak nie tylko. Jak podkreślają lekarze, zaniedbania w tym obszarze mogą stać się źródłem wielu innych schorzeń, takich jak choroby serca i mózgu, zapalenie płuc, problemy ze stawami i wiele innych. Dlatego też należy regularnie umawiać się na wizyty do stomatologa.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Najlepszym sposobem na utrzymanie dobrego stanu zdrowia zębów jest zapobieganie problemom zanim one wystąpią. Regularne wizyty u dentysty mogą pomóc w zapobieganiu próchnicy, chorobom dziąseł i innym problemom stomatologicznym.

Cykliczne przeglądy

Najlepszym sposobem, by uchronić się przed poważnymi chorobami zębów, są wizyty kontrolne w gabinecie, które, w przypadku osób dorosłych, powinny się odbywać dwa razy w roku. Takie rozwiązanie pozwoli na wykrycie wszelkich drobnych ubytków, zanim problem stanie się poważny. Natomiast koszty leczenia będą zdecydowanie niższe niż w przypadku skomplikowanych zabiegów ratujących ząb. Najlepiej o stan zdrowia zębów zadba więc profesjonalny, posiadający pozytywne opinie dentysta Warszawa Ochota to dzielnica, gdzie warto takiej pomocy poszukać.

Niepokojący ból

Bezwzględnie na wizytę należy się udać, jeśli pacjent odczuwa ból. Nie zawsze oznacza to chorobę zęba, ale właściwą diagnozę postawi tylko stomatolog. Lekarz włączy odpowiednie kroki, które być może polegać będą na zmianie pasty do zębów, bo problemem była na przykład nadwrażliwość. W innym przypadku wdroży niezwłocznie leczenie.

Leczenie płytki nazębnej

Do jednych z najczęstszych schorzeń należy gromadzenie się płytki nazębnej. Z czasem pojawia się ona pod linią dziąseł i wzdłuż korzeni zębów. Płytka ta może powodować stan zapalny dziąseł. Zapalone dziąsła krwawią podczas szczotkowania, a w poważniejszych przypadkach krwawienie to może być również bolesne. Nieleczona przez dłuższy czas choroba dziąseł może również prowadzić do nieświeżego oddechu i rozchwiania zębów.

Płytka nazębna może z czasem stwardnieć i przekształcić się w kamień nazębny, który jest trudniejszy do usunięcia z powierzchni zębów. Kamień nazębny może powodować pogłębianie się przestrzeni między dziąsłami a zębami, co prowadzi do jeszcze większego odkładania się płytki nazębnej i stanów zapalnych dziąseł. Odkładająca się płytka nazębna powoduje również powstawanie ubytków, które mogą być bolesne, a w przypadku ich znacznego nasilenia mogą wymagać wypełnień lub leczenia kanałowego.

Inne schorzenia najczęściej występujące u pacjentów

Ubytki – są one bardzo powszechne i mogą pojawiać się w wielu różnych miejscach. Mogą występować wewnątrz jamy ustnej lub na zębach. Ubytek powstaje, gdy szkliwo zęba ulega zniszczeniu, pozostawiając dziurę w zębie. Jeśli mamy ubytek, musimy jak najszybciej zgłosić się do dentysty, ponieważ z czasem będzie się on pogłębiał i doprowadzi do jeszcze większych problemów, w tym infekcji i utraty zębów.

Choroby dziąseł – jest to kolejne powszechne schorzenie, z którym może pomóc nam dentysta. Zwykle wynikają one z niewłaściwej higieny jamy ustnej, ale istnieją też inne przyczyny, takie jak genetyka i hormony. Nieleczona choroba dziąseł może prowadzić do poważnych problemów, w tym do utraty kości wokół zębów i utraty zębów. Dlatego jeśli podejrzewamy, że możemy mieć chorobę dziąseł, natychmiast udajmy się do dentysty, aby mógł on przeprowadzić badanie i rozpocząć leczenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Billboardy i ich użyteczność przy budowaniu wizerunku marki
Billboardy i ich użyteczność przy budowaniu wizerunku marki
Firmy planujące rozszerzać swoją działalność i budować pozytywny wizerunek swojej marki powinny skupić się na odpowiedniej promocji. Efektywna reklama może […]
Dlaczego warto zainwestować w linoleum do swojego mieszkania?
Dlaczego warto zainwestować w linoleum do swojego mieszkania?
Linoleum to rodzaj wykładziny wykonany z polichlorku winylu. Były one popularne przede wszystkim  kilkadziesiąt lat temu, ale obecnie również wracają […]
Rodzaje i zastosowanie obróbki skrawaniem
Rodzaje i zastosowanie obróbki skrawaniem
Obróbka skrawaniem to jeden ze sposobów kształtowania elementów wykonanych z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. Dynamiczny rozwój technologii pozwala na […]