Czym są zaburzenia psychosomatyczne?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego ranka budzimy się z bólem brzucha, który pogłębia się w ciągu dnia, by ustąpić dopiero późnym popołudniem? Głowa niemal pulsuje i uniemożliwia jakąkolwiek koncentrację? Męczy nas drażliwy układ trawienny? Może wciąż odzywają się plecy? Albo piekące uczucie w gardle? Jeśli odpowiedź na chociaż jedno z powyższych pytań jest twierdząca, zaś my wykluczyliśmy wszelkie powody fizyczne, wówczas z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, iż dopadły nas zaburzenia psychosomatyczne.

Ból, który zadajemy sobie sami

Zaburzenia psychosomatyczne są specyficznym rodzajem przypadłości, w której pojawiający się ból ma podłoże psychiczne. Przewlekły stres czy ogólna nerwowość mogą być przyczynami wystąpienia nieprzyjemnych wrażeń w częściach ciała nie sprawiających dotąd kłopotu. Pamiętajmy: dolegliwości nie są zazwyczaj związane z istniejącym schorzeniem, choć niekiedy mogą okazać się pokłosiem hipochondrii lub nerwicy. W świecie wiecznego pędu i pośpiechu, przymusu samorealizacji oraz stale rosnących wymagań schorzenia somatyczne należałoby uznać, obok depresji, za jedną z chorób cywilizacyjnych współczesnych czasów. Dlatego też z zaburzeniami psychosomatycznymi najczęściej stykają się osoby nadwrażliwe i bardzo emocjonalne. Problem dotyczy szczególnie kobiet znajdujących się u progu kariery zawodowej, ale nie oszczędza również mężczyzn wystawionych na podobnie szkodliwe czynniki środowiskowe.

Jak sobie radzić? Przede wszystkim nie powinniśmy niecierpliwie wyczekiwać, kiedy uporczywa niedyspozycja ustąpi. Tworzymy niepotrzebną presję, natomiast przyczyna chorób somatycznych ukrywa się w głowie i to z nią należałoby wpierw zrobić porządek. Zadbajmy o higienę umysłu tak samo jak troszczymy się o higienę ciała: wybierzmy wysiłek fizyczny, który pozwoli rozładować gromadzące się napięcie, wysypiajmy się, przypilnujmy regularnego picia wody i zdrowej diety. Wreszcie zredukujmy stresory do absolutnego minimum, jeżeli nawet miałoby się to wiązać ze zmianą aktualnej posady. Zawsze warto skontaktować się z psychiatrą prywatnie, gdy wymienione sposoby zawiodły, a my znajdujemy się już u progu wytrzymałości. Doświadczony specjalista zaproponuje indywidualnie dobraną psychoterapię, która pomoże w uświadomieniu rzeczywistych powodów bólu. Zdrowie otrzymaliśmy tylko jedno i lepiej to uszanujmy, póki jeszcze je mamy.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pomoc w jakiej formie mogą otrzymać osoby słabowidzące?
Pomoc w jakiej formie mogą otrzymać osoby słabowidzące?
Wady wzroku oraz schorzenia tego narządu są bardzo dużym utrudnieniem zwyczajnym codziennym funkcjonowaniu. Wzrok jest bowiem jednym z głównych zmysłów, […]
Jakie prawa przysługują pracownikowi w firmie?
Jakie prawa przysługują pracownikowi w firmie?
Pracownikom przysługują prawa, które obejmują szeroki zakres zagadnień. Pracownik ma prawo do: Pracować w bezpiecznym środowisku Jeśli pracownik czuje się […]
Najciekawsze kosmetyki dla młodych kobiet
Najciekawsze kosmetyki dla młodych kobiet
Młodość nie trwa wiecznie, więc już po 25 roku życia zaczynamy się powoli starzeć. W skórze z roku na rok […]