Zwyrodnienie stawów – jak można je leczyć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choroba zwyrodnieniowa stawów to powszechny stan, który wpływa na stawy i otaczające je tkanki, powodując ból i sztywność. Najczęstsze rodzaje zapalenia stawów to zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczycowe zapalenie stawów.

Nie ma lekarstwa na zapalenie stawów, ale istnieje wiele metod leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy i poprawić mobilność. Jeśli ból jest silny lub nie reaguje na leczenie, pacjent może zostać skierowany do specjalisty w szpitalu, który może udzielić bardziej szczegółowej porady.

Leczenie zwyrodnienia stawów zależy od rodzaju zapalenia stawów, jak poważne są objawy i czy istnieją inne problemy zdrowotne.

Leczenie nielekowe obejmuje:

Ćwiczenia 

Ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu siły i elastyczności. Może być zalecane regularne ćwiczenie w domu lub na zajęciach ruchowych.

Utrata wagi 

Jeśli masz nadwagę, utrata wagi poprzez dietę lub ćwiczenia może pomóc zmniejszyć ból spowodowany niektórymi rodzajami zapalenia stawów.

Szyny lub aparaty ortopedyczne 

Mogą one pomóc w zmniejszeniu bólu spowodowanego takimi schorzeniami, jak choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych lub biodrowych.

Rodzaje zapalenia stawów

Dwa najczęstsze rodzaje zapalenia stawów to zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów związana jest ze starzeniem się organizmu i występuje u osób dorosłych powyżej 65 roku życia. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą zapalną, która wpływa na wyściółkę stawów, powodując ból, sztywność i obrzęk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ból pleców – gdzie szukać pomocy?
Ból pleców – gdzie szukać pomocy?
Ból pleców to niemiła przypadłość, która dotknąć może każdego. Zarówno osoby aktywne, jak i te, które prowadzą raczej siedzący tryb […]
Kolagen – rodzaje i wpływ na organizm
Kolagen – rodzaje i wpływ na organizm
Kolagen to białko tkanki łącznej. Jest głównym białkiem występującym najczęściej w ścięgnach, co nadaje im ogromną wytrzymałość i odporność na […]
W jaki sposób uporządkować zabawki swojego dziecka?
W jaki sposób uporządkować zabawki swojego dziecka?
Kosze na zabawki to świetny sposób na zorganizowanie zabawek i uchronienie ich przed zgubieniem. Są one dostępne we wszystkich kształtach, […]