Zwyrodnienie stawów – jak można je leczyć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choroba zwyrodnieniowa stawów to powszechny stan, który wpływa na stawy i otaczające je tkanki, powodując ból i sztywność. Najczęstsze rodzaje zapalenia stawów to zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i łuszczycowe zapalenie stawów.

Nie ma lekarstwa na zapalenie stawów, ale istnieje wiele metod leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy i poprawić mobilność. Jeśli ból jest silny lub nie reaguje na leczenie, pacjent może zostać skierowany do specjalisty w szpitalu, który może udzielić bardziej szczegółowej porady.

Leczenie zwyrodnienia stawów zależy od rodzaju zapalenia stawów, jak poważne są objawy i czy istnieją inne problemy zdrowotne.

Leczenie nielekowe obejmuje:

Ćwiczenia 

Ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu siły i elastyczności. Może być zalecane regularne ćwiczenie w domu lub na zajęciach ruchowych.

Utrata wagi 

Jeśli masz nadwagę, utrata wagi poprzez dietę lub ćwiczenia może pomóc zmniejszyć ból spowodowany niektórymi rodzajami zapalenia stawów.

Szyny lub aparaty ortopedyczne 

Mogą one pomóc w zmniejszeniu bólu spowodowanego takimi schorzeniami, jak choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych lub biodrowych.

Rodzaje zapalenia stawów

Dwa najczęstsze rodzaje zapalenia stawów to zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów związana jest ze starzeniem się organizmu i występuje u osób dorosłych powyżej 65 roku życia. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą zapalną, która wpływa na wyściółkę stawów, powodując ból, sztywność i obrzęk.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym objawia się usterka regulatora ciśnienia paliwa?
Czym objawia się usterka regulatora ciśnienia paliwa?
Regulator ciśnienia paliwa – jak zdiagnozować usterkę Jeśli Twój pojazd pracuje nierówno podczas jazdy lub musisz kilka razy przekręcić kluczyk […]
Jakie części komputerowe należy regularnie czyścić?
Jakie części komputerowe należy regularnie czyścić?
Jeśli zadalibyśmy przeciętnemu użytkownikowi komputera stacjonarnego lub laptopa pytanie, czy jego sprzęt jest czysty, prawdopodobnie uzyskalibyśmy odpowiedź twierdzącą. Wynika to […]
Czy działanie klimatyzacji może jakoś wpłynąć na ludzkie zdrowie?
Czy działanie klimatyzacji może jakoś wpłynąć na ludzkie zdrowie?
Jeszcze do niedawna klimatyzacja była traktowana jako luksus, a montowano ją głównie w zakładach przemysłowych czy biurach. Obecnie jednak stanowi […]