W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na nietolerancję laktozy i z tego powodu musi stosować odpowiednią dietę. Jej celem jest łagodzenie objawów owej dolegliwości, a także zapobieganie ich nawrotom. W tym przypadku konieczne jest często całkowite wyeliminowanie z jadłospisu wszelkich produktów zawierających cukier mleczny, ewentualnie ograniczenie ich spożycia do minimum. Konkretne zalecenia są uzależnione w dużej mierze od rodzaju objawów oraz wieku osoby chorej. 

Nie musisz rezygnować z nabiału

Na wstępie należy zaznaczyć, że osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą spożywać produkty nabiałowe, ale jedynie te o zerowej lub niskiej zawartości cukru mlecznego. Są to m.in. mleka, jogurty, sery (zwłaszcza twarde dojrzewające typu cheddar i gouda), kefiry i twarogi, charakteryzujące się słodszym smakiem niż ich tradycyjne odpowiedniki. Dania z takimi składnikami można zamówić na http://www.getfit.waw.pl/.

Co istotne, jeśli chodzi o wartości odżywcze takie jak białko czy witaminy, obie wersje niczym się od siebie nie różnią. Dobrym wyborem jest również mleko roślinne – sojowe, ryżowe, kokosowe, owsiane czy gryczane. Posiada ono podobną kaloryczność co zwykle mleko krowie, a na dodatek jest wzbogacane wapniem. Inne produkty warte polecenia przy nietolerancji laktozy to soja i wszelkie jej przetwory, ryby z puszki, migdały oraz orzechy, słonecznik, mak, fasola, jarmuż, szpinak, kasza gryczana czy otręby pszenne. Ich wartość polega na tym, że są wyjątkowo bogate w wapń, białko, a także witaminę D.

Koniecznie należy natomiast unikać dań gotowych polanych sosami, zup, naleśników, pieczywa tostowego, margaryn, mięs w postaci pasztetów, parówek i kiełbas, a ponadto wyrobów słodkich (czekolady mlecznej, lodów, batonów, kremów, budyniów itp.). Dobrym rozwiązaniem dla osób nietolerujących laktozy jest korzystanie z usług firm cateringowych. Jeśli zależy nam, aby była smaczna taka dieta z dowozem Warszawa jest miastem, w którym z pewnością znajdziemy odpowiednią firmę.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście − 5 =