Skóra to zdecydowanie największy narząd w organizmie człowieka, który stanowi dla niego swoistą barierę i ochronę. Niestety jest to powierzchnia stale wystawiona na działanie różnych czynników zewnętrznych, takich jak choćby zanieczyszczenia, środki chemiczne czy promieniowanie ultrafioletowe, które mogą powodować powstawanie stanów chorobowych oraz zapalnych. Przykładem jest pękająca skóra na dłoniach czy oparzenie słoneczne. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy lekarza specjalisty zwanego dermatologiem.
Niezwykle istotne jest codzienne dbanie o higienę oraz pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich kosmetyków. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do dermatologa, czyli lekarza zajmującego się szeroko pojętymi chorobami tej części ciała. Specjalista ten jest doskonale obeznany z tematyką dotyczącą pediatrii dermatologicznej (choroby skórne u dzieci), pediatrii geriatrycznej (schorzenia skórne występujące u osób starszych), wenerologii (choroby przenoszone drogą płciową), kosmetologii (odpowiednia pielęgnacja skóry, włosów oraz paznokci), a także dermatochirurgii.
Warto podkreślić, że pójście do gabinetu nie musi się wiązać z istnieniem konkretnej choroby – można to bowiem robić profilaktycznie, np. raz na pół roku. W trakcie takiej wizyty dermatolog ocenia, czy znamiona, pieprzyki albo narośl na skórze to objawy, które mogą być groźne. Jeśli uzna, że tak, wówczas zaleca dalsze postępowanie.
Poza tym, na wizytę u dermatologa warto się zdecydować w następujących przypadkach:
– jeśli podejrzewamy, że mamy problem z grzybicą skóry albo paznokci
– kiedy dokucza nam trądzik
– gdy zmagamy się z przesuszoną skórą
– kiedy mamy problem z pękającymi naczynkami
– w sytuacji, gdy zauważymy podejrzanie wyglądające znamię