Podstawowy strój na zimowy wyjazd w góry

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zimą najbardziej popularnym kierunkiem wyjazdów stają się oczywiście góry. Trzeba jednak pamiętać, że rządzą się one swoimi prawami i wymagają zachowania rozsądku, także w sprawie ubioru. Decydując się nawet na rekreacyjne i niezbyt wymagające wycieczki należy być odpowiednio ubranym, gdyż w przeciwnym razie można zaszkodzić swojemu zdrowiu. O czym pamiętać wybierając garderobę na zimowy wypad w góry? 

Warstwowy ubiór

Kluczową zasadą w kontekście ubrań na chłodne dni w górach jest to, że nasz strój musi być dobierany warstwami i musi być ich kilka. Pamiętajmy, że w tych warunkach istotne jest nie tylko osłonięcie się od zimnego powietrza, ale również to by zapewnić odprowadzanie wytwarzanego przez nas potu. Jeśli będzie on pozostawał blisko ciała to tak czy siak może się to skończyć przykrą chorobą, a taki właśnie efekt otrzymamy zakładając mniej, ale bardzo grubych warstw ubrań.

Optymalnym wyborem jest założenie ich większej ilości, lecz takiej by wilgoć odparowywała. Z tego także względu powinno się unikać ubrań bawełnianych, gdyż szybko nasiąkają potem i doprowadzają do wychłodzenia naszego organizmu. Pamiętajmy też by uzupełnić strój czapką beanie bądź innym ciepłym modelem i koniecznie osłonić dłonie rękawiczkami, ponieważ narażenie tych elementów ciała na chłodny wiatr może przynieść bardzo nieprzyjemne i poważne skutki. 

Bielizna termiczna

Choć często zaniedbuje się ten element ubioru kosztem standardowych koszulek to w zimowych warunkach będzie on niezwykle istotny. Bielizna termiczna przylega bezpośrednio do ciała, przez co nie powoduje żadnego dyskomfortu, a co najważniejsze odprowadza wilgoć z powierzchni ciała, jednocześnie zatrzymując ciepło wydziale przez organizm. W przypadku intensywnej aktywności warto wybrać modele przeznaczone dla sportowców, wykonane w całości z tworzywa sztucznego. Na mniej wymagające wypady dostępne są też nieco cieplejsze warianty z domieszką wełny. 

Warstwa pośrednia

Drugą z trzech podstawowych warstw ubioru górskiego określa się jako pośrednią i stanowi ona niejako uzupełnienie bielizny termicznej. Zapewnia ona dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ciepła i chroni również przed przenikaniem zimnego powietrza. Mogą to być bluzy lub kurtki z materiałów syntetycznych, tak by wciąż była to warstwa „oddychająca”. Często wybieranym i dobrym elementem odzieży pośredniej jest także ciepły polar. 

Warstwa zewnętrzna

Ostatnia i najcieplejsza bariera, która ma nas chronić przed wiatrem oraz opadami i zalegającym na szlakach śniegiem. Zależnie od tego z jakimi warunkami będziemy mieli do czynienia czy też jak wymagające wycieczki chcemy odbyć, można dobrać różne warianty kurtek. Niektóre są lżejsze i pomyślane głównie z myślą o ochronie przed wiatrem, natomiast bardziej zaawansowane modele będą wodoodporne i dostosowane do bardzo niskich temperatur. W kontekście spodni najlepiej sprawdzają się opcje narciarskie lub z membraną. 

Dodatki

W przypadku ubrań na zimowy wyjazd w góry dodatki stanowią równie istotny element ubioru co podstawowe warstwy, które na siebie zakładamy. Rozpoczynając od stóp trzeba wybrać wysokie i nieprzemakalne buty. W przypadku wycieczek po nieco bardziej wymagających szlakach koniecznie musi to być specjalistyczne obuwie i warto dobrać do niego raki, które pomogą nam na śliskich i oblodzonych ścieżkach. Konieczne jest dobranie do nich grubych skarpet, co nie tylko będzie chroniło stopy przez zmarznięciem, ale i ewentualnymi obtarciami wywołanymi przez grubą i twardą podeszwę w takich butach.

W kontekście ochrony szyi można wybrać ciepły szalik, choć często stosowanym zamiennikiem są kominy, które będą wygodniejsze przy takim wielowarstwowym stroju. Uzupełnieniem naszego ubioru na zimowe wyjście w góry muszą być rękawice oraz czapka. Modnym i stylowym wyborem są czapki z pomponami, których różne rodzaje można zobaczyć na https://kabak.com.pl/kategoria/czapki-z-pomponem, lecz pamiętajmy, że nie będzie można założyć na nie kasku. W kontekście rękawiczek warto również mieć zawsze przy sobie drugą, rezerwową parę, by zmienić je w razie namoknięcia, gdyż mogłoby to prowadzić do odmrożeń. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Proces chudnięcia – co suplementować po treningu?
Proces chudnięcia – co suplementować po treningu?
W procesie odchudzania najważniejsza jest zdrowa dieta redukcyjna oraz wysiłek fizyczny. Dzięki regularnym ćwiczeniom można podwoić, a nawet potroić ilość […]
Hartowanie indukcyjne – na czym polega?
Hartowanie indukcyjne – na czym polega?
W toku procesów wytwórczych w wielu wypadkach konieczne jest utwardzenie przedmiotów, wykonanych ze stali lub stopów innych metali. Pomaga w […]
Od czego zależy wybór dobrego etui?
Od czego zależy wybór dobrego etui?
Gdy jesteśmy posiadaczami znakomitego i nowoczesnego modelu telefonu, nie chcemy, by cokolwiek mu się stało. Statystyczny Polak wymienia swój telefon […]