Nie zawsze mamy możliwość zająć się naszymi starszymi bliskimi. Mimo chęci i starań często nie jesteśmy w stanie pogodzić opieki z pracą i codziennymi obowiązkami. Gotowanie, sprzątanie, ubieranie, mycie, często również dojazd – zdarza się, że nie mamy warunków, aby poradzić sobie z tym samodzielnie. Co więcej, chora osoba nierzadko potrzebuje całodobowej opieki, czuwania przy niej dzień i noc. Warto wtedy skorzystać z oferty zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej czy domów opieki, które zapewnią seniorowi profesjonalną pomoc.

Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Opieka seniora w Warszawie – co będzie najlepsze dla naszego bliskiego? Pobyt w domu pomocy społecznej może być dofinansowany nawet w 65% z gminnych lub miejskich budżetów, wiąże się to jednak z długimi kolejkami. Zakłady opiekuńczo-lecznicze mają podpisane umowy z NFZ na refundację części kosztów pobytu.

Działają także różne rodzaje domów opieki – dla osób w podeszłym wieku, przewlekle chorych fizycznie lub psychicznie czy uzależnionych od alkoholu. Różnią się zarówno pod względem cen, jak i ofert.

Przy wyborze odpowiedniego miejsca warto zebrać jak najwięcej informacji dotyczących placówki. Najważniejszy jest personel – kompetentny i empatyczny, odpowiednia ilość opiekunów, by zaspokoić podstawowe potrzeby seniora, takie jak mycie, czesanie lub karmienie. Należy również zwrócić uwagę na to, czy budynek przystosowany jest do osób niepełnosprawnych oraz czy jest wyposażony w niezbędny sprzęt.

Domy opieki w okolicach Warszawy zapewniają także wiele atrakcji i terapii zajęciowych. Poza sprawdzeniem pełnego oferowanego programu, warto również odwiedzić daną placówkę i przekonać się osobiście o panujących tam warunkach.

To oczywiste, że każdemu z nas zależy na tym, aby bliskiej nam osobie było dobrze, by miała wszystko to, czego potrzebuje. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji warto dłużej się zastanowić, zasięgnąć szczegółowych informacji i sprawdzić wszystkie możliwe opcje.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × 2 =