Malowanie obrazów na płótnie jest niezwykle kreatywnym aktem twórczym. Nie dziwi zatem fakt, że z roku na rok wzrasta liczba osób rozpoczynających swoją przygodę z tą konkretną dziedziną sztuki. Doświadczenie w rysunku nie jest tutaj absolutnie koniecznie – wystarczy bowiem duża doza samozaparcia, odrobina pomysłowości oraz zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia. Rozbudowane zestawy do malowania znajdziemy w licznych sklepach internetowych z asortymentem dla artystów plastyków. 

Format podłoża to jeden z istotnych parametrów

W celu zainicjowania przygody z malarstwem warto w pierwszej kolejności zakupić porządne płótno wykonane z bawełny i w odpowiedni sposób zagruntowane. Charakteryzuje się ono sporą elastycznością, dzięki czemu nie będziemy mieli problemu z nakładaniem farby. Optymalny format to 50/40, gdyż nadmiernie nie przytłacza, a jednocześnie pozwala rozwinąć skrzydła. Oczywiście oprócz płótna przyda się też solidna sztaluga stojakowa – najlepiej z drewna, wyposażona w trzy stabilne nogi i obszerny pulpit.

Pozostałe pożądane akcesoria to m.in.: farby akrylowe oferujące szeroką paletę kolorów (trwałe, bezzapachowe i całkowicie nietoksyczne), zestaw pędzli zróżnicowanych pod względem wielkości (z włosiem naturalnym i syntetycznym), szpachle malarskie oraz fartuch ochronny na ubranie. Przy okazji trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby na początku zająć się malowaniem wyłącznie martwych natur i abstrakcji (ze względu na stosunkowo niski poziom trudności), a dopiero po jakimś czasie zagłębić się w krajobrazy albo ludzi. Ciekawym rozwiązaniem jest też chodzenie na spotkania z innymi artystami, gdzie można poobserwować ich technikę i powymieniać się doświadczeniami. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + siedemnaście =