Drewniane elementy można łączyć ze sobą na wiele sposobów. Wszystko zależy od przeznaczenia tworzonego przedmiotu. Łączenia mogą być trwałe, nierozerwalne lub z możliwością zerwania połączenia. Każde z tych połączeń stosowane jest różnego rodzaju konstrukcji, w zależności od tego, w jaki sposób będą one wykorzystywane. 

Które łączenie jest najtrwalsze?

Najszybszy sposób to połączenie dwóch drewnianych elementów za pomocą gwoździ. To połączenie jest nierozerwalne. Do tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju gwoździe. Mogą mieć różne długości oraz średnicę. Połączenie to wykorzystuje się przy konstrukcjach, w których efekt wizualny nie jest tak ważny. Łączenie gwintowe śrubowe lub wkrętowe jest możliwe do rozłączenia. Są  elastyczne i stosuje się je do wykonywania konstrukcji przestrzennych, np. więźby dachowej lub szkieletów domów drewnianych. Tradycyjne wkręty często zastępowane są przez nity, które można zakupić na stronie https://www.bhjanecki.pl/nit-m5-4-9-x-20-plastikowy-zrywalny-zakres-zacisku-3-0-6-0-184356-p-2230.html.

Do łączenia drewna stosuje się także drewniane kołki, które są niewidoczne. Umieszcza się go w specjalnie przygotowanym otworze wykonanym w jednym i drugim elemencie i łączy mocno dociskając lub zbijając. Takie rozwiązanie najczęściej wykorzystuje się w meblarstwie i dodatkowo wzmacnia klejem. Jednym ze sposobów łączenia drewna jest ich sklejenie przy pomocy specjalnego kleju na bazie żywic syntetycznych. Tak złączone elementy są nierozerwalne i nie można ich rozdzielić bez uszkodzenia. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia + siedemnaście =