Obecnie jednym z najbardziej popularnych materiałów budowlanych jest żelbeton. To nic innego jak beton wzmacniany stalą, która w znacznym stopniu poprawia jego wytrzymałość mechaniczną – głównie na tzw. naprężenia rozciągające. Poza tym jest to produkt bardzo odporny na mróz, ogień i wilgoć oraz posiadający zdolność do znakomitego wręcz komponowania się w różnorodnych obiektach architektonicznych. Wykonuje się z niego m.in. szamba betonowe, które można kupić w tym sklepie: http://www.betonowe-szambo.pl.

Materiał ekonomiczny, ale niezwykle użyteczny 

Elementy żelbetowe stanowią połączenie klasycznego betonu ze specjalnym wzmocnieniem w postaci wkładki stalowej, która jest nazywana zbrojeniem. Owa stal niesamowicie podnosi przede wszystkim wytrzymałość na obciążenia mechaniczne i zdolność zarówno do przenoszenia naprężeń, jak i ściskania. A to  przecież główna wada tradycyjnego betonu występującego samodzielnie. W konstrukcjach opartych na żelbetonie często są dodatkowo umieszczane pręty żebrowane. Omawiany materiał budowlany jest powszechnie stosowany do tworzenia ław fundamentowych, które dzięki temu, że jest wzmocniony stalą, mogą być z powodzeniem węższe i znacznie cieńsze aniżeli zwykłe ławy betonowe.

Taka ława jest ponadprzeciętnie sztywna, a zatem nawet w sytuacji nierównomiernego osiadania obiektu na gruncie mamy pewność, że nie dojdzie do jej wygięcia czy pęknięcia ściany. Żelbeton jest również wykorzystywany do budowy stropów, podłóg piwnic, mostów, wiaduktów, a ponadto cieszy się popularnością w budownictwie użytkowym. Ogromną popularnością cieszą się np. wykonane z niego szamba betonowe 10m3, umieszczanie obok domów jednorodzinnych, które nie mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 5 =