Jeśli zadalibyśmy przeciętnemu użytkownikowi komputera stacjonarnego lub laptopa pytanie, czy jego sprzęt jest czysty, prawdopodobnie uzyskalibyśmy odpowiedź twierdzącą. Wynika to z faktu, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż na poszczególnych podzespołach znajdujących się wewnątrz obudowy z czasem osiada kurz i inne zanieczyszczenia. Wszelkie zaniedbania w zakresie oczyszczania komputera mogą prowadzić do przykrych konsekwencji, dlatego należy to robić systematycznie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Warto podkreślić, że do oczyszczania podzespołów komputera nie można stosować zwykłej szmatki do kurzu. Są to bowiem niezwykle wrażliwe elementy i każde, nawet najmniejsze ich naruszenie lub uszkodzenie może skutkować awarią. Sprzęt komputerowy zawiera szereg części, które można natomiast z powodzeniem czyścić za pomocą specjalnej dmuchawki na sprężone powietrze. Należy to robić albo w domu, albo oddać sprzęt do serwisu.

Miejsca konieczne do przedmuchania to:

– wnętrze zasilacza (nieczyszczony może się spalić)
– główny wentylator (jeśli ten element jest brudny, wówczas komputer pracuje wolniej, a niekiedy nawet systematycznie się zawiesza)
– dodatkowe wentylatory umiejscowione na obudowie
– wentylator na procesorze
– karta graficzna (ale tylko wtedy, gdy nie jest zintegrowana i występuje w postaci osobnego układu)
stacje dokujące do laptopa – na nich również osiada kurz, który trzeba usuwać
– przestrzeń w okolicach dysku twardego
– przestrzeń wokół płyty głównej
– styki przewodów (konieczne jest powypinanie kabli i i przeczyszczenie gniazd)

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − pięć =