Domy szkieletowe nazywa się także kanadyjskimi. W ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Stawia się je szybko, można je dowolnie wykończyć, są tańsze od tradycyjnych murowanych, a dodatkowo zastosowanie odpowiedniej technologii pozwana na osiągnięcie standardu energooszczędnego.

Technologia budowy

Jako podstawę wykonuje się fundamenty, do których przytwierdza się szkielet domu wykonany z drewna. Patrząc od zewnątrz budynku, wyodrębnić można następujące warstwy:

  • elewacja,
  • wełna fasadowa,
  • folia wiatroizolacyjna,
  • konstrukcja szkieletowa,
  • wełna mineralna,
  • folia paroizolacyjna,
  • wykończenie ścian wewnętrznych, np. płytami gipsowo-kartonowymi.

Decydując się na dom w tej technologii, trzeba znaleźć fachową firmę, na przykład taką jak ta: http://drewhouse.eu/, ponieważ wiele niepochlebnych opinii na temat tych domów wzięło się stąd, że budowały je inne ekipy, nieznające się na tym rozwiązaniu. W wyniku wielu błędów, do tej pory krążą mity, że domy te są zimne i wieje w nich wiatr.

Standard pasywny

Nie ma przeszkód, aby domy szkieletowe były wykonane w technologii energooszczędnej, a nawet pasywnej. Muszą jednak najpierw zostać dobrze odizolowane termicznie. Właśnie w tym celu stosuje się wspomnianą wiatroizalację, paroizolację, jak również ocieplenie z wełny. Dokładnie uszczelnić należy również drzwi i okna, miejsca, w których przebiegają izolacje, a także połączenie ścian z poddaszem. Domy te wyposażyć można również w dodatkowe rozwiązania, takie jak system wentylacji z rekuperacją, czy pompę ciepła.

Domy szkieletowe mają wiele zalet. Są tanie i szybko się je wykonuje. Dobrze zbudowane przetrwają przez wiele pokoleń.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 16 =