Co ma wpływ na koszt budowy tarasu?

Co ma wpływ na koszt budowy tarasu?
Dom
/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa tarasu to spory wydatek. Ile dokładnie? To zależy od jego wielkości i wielu innych czynników. Jeśli chcesz wiedzieć, jaką kwotę powinieneś odłożyć na ten cel, albo gdzie możliwe są oszczędności, warto mieć świadomość, co się składa na koszt tej budowy.

Konstrukcja

Taras nie może być zbudowany na zwykłej ziemi. Po pierwsze szybko zacząłby się psuć od wilgoci, którą ciągnąłby z podłoża, po drugie najprawdopodobniej by się zdeformował. Dlatego też wykonywane są podpory. Mogą być w formie płyty fundamentowej, ale równie popularne są punktowe betonowe słupki. To drugie rozwiązanie jest oczywiście tańsze. Licząc standardowy 20-metrowy obszar, będzie to koszt w granicach 50zł/m2.

Głowna część

Zwykle do budowy drewnianego tarasu stosuje się deski tarasowe cennik ich jest uzależniony od rodzaju drewna. Najtańsze będę te wykonane z rodzimej sosny i świerku. Warto jednak rozważyć zakup surowców, które posłużą na długo. Sprawdzi się na pewno dąb, modrzew syberyjska, a także egzotyczne gatunki, między innymi takie jak bangkirai, cumaru czy tatajuba. Ceny tych ostatnich są niestety dużo wyższe. Z drugiej strony, jeśli ktoś może pozwolić sobie na taki wydatek, z pewnością będzie się cieszył wysoką jakością tego surowca. Rozpiętość cenowa jest duża, bo od około 50 do 300 zł/m2 desek.

Robocizna

Spory koszt to także sama robocizna. W zależności od regionu ceny będą się różnić, trzeba jednak założyć cenę pomiędzy 80-120 zł za m2 wykonanego tarasu. Jeśli ktoś ma zdolności i odpowiedni sprzęt, to z powodzeniem wykona też taki taras samodzielnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Podstawowe procesy w obróbce aluminium
Podstawowe procesy w obróbce aluminium
Aluminium od lat ma ogromne znaczenie w każdej gałęzi przemysłu i gospodarki, tym samym z roku na rok rośnie jego […]
Kurs na patent sternika motorowodnego – jak się do niego przygotować?
Kurs na patent sternika motorowodnego – jak się do niego przygotować?
Coraz więcej osób decyduje się na udział w profesjonalnym kursie motorowodnym. Po jego ukończeniu i zdaniu stosownego egzaminu nabywa się […]
Jak zadbać o porządek podczas remontu?
Jak zadbać o porządek podczas remontu?
Jeśli zastanawiasz się jak zadbać o porządek podczas remontu, to nie mogłeś trafić w lepsze miejsce. Remont z założenia jest […]