Szpachlowanie ściany jest stosunkowo nieskomplikowaną czynnością, którą z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie – bez konieczności płacenia fachowcowi. Wymagana jest jednak spora precyzja oraz duża doza cierpliwości, bo w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że efekt finalny nie będzie satysfakcjonujący. Duże znaczenie ma również stosowanie odpowiednich narzędzi i produktów wykończeniowych. Warto postawić m.in. na wysokiej jakości masy szpachlowe dostępne na https://www.sklep.majic.pl/123-gotowe-masy-szpachlowe-.

Przygotowanie podłoża to niezwykle istotny etap

Kluczowym warunkiem udanego szpachlowania jest zabezpieczenie podłogi, mebli, parapetów i karniszy znajdujących się w danym wnętrzu, a także przygotowanie ściany poprzez zeskrobanie z niej zaschłych warstw farby, poszerzenie ewentualnych pęknięć (ułatwi to wnikanie gładzi), a na koniec usunięcie wszelkich zabrudzeń za pomocą odkurzacza albo szczotki.

Kolejny krok polega na dokładnym zagruntowaniu powierzchni z użyciem dedykowanego preparatu, który należy nanosić pędzlem, ewentualnie wałkiem. W znacznym stopniu zwiększy on przyczepność masy szpachlowej.

Po wykonaniu powyższej czynności konieczne jest poczekanie do całkowitego wyschnięcia ściany – przeważnie wystarczy doba. Następnie można przejść do zmieszania zakupionej zaprawy z wodą (według wskazówek na opakowaniu) w taki sposób, aby nie było w niej ani jednej grudki. Zaleca się tutaj skorzystanie z wiertarki wyposażonej w mieszadło. 

Pozostałe etapy to:

– precyzyjne nałożenie wyrobionej zaprawy na wszelkie ubytki i wgłębienia

– przetarcie papierem ściernym powierzchni (po zaschnięciu) i równomierne nałożenie gładzi (pożądana grubość pojedynczej warstwy to 3 mm)

– ponowne wyszlifowanie całej ściany drobnoziarnistym papierem ściernym

– oczyszczenie wnętrza i odkurzenie drobinek pyłu

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × cztery =