Wady postawy pojawiają się najczęściej u dzieci w wieku szkolnym. Są efektem złych nawyków, małej ilości ruchu oraz nieprawidłowego ułożenia ciała w trakcie nauki lub zabawy. Warto podjąć ich leczenie jak najszybciej, aby ustabilizować sylwetkę dziecka i nie pozwolić, by problemy związane z postawą pozostały z nim w dorosłym życiu. Starsze osoby również mogą cierpieć z powodu tych schorzeń. Pomocne okazują się ćwiczenia rehabilitacyjne.
W trakcie leczenia schorzeń układu ruchu fizjoterapeuci biorą pod uwagę wiek pacjenta oraz rodzaj jego choroby. Wady dzielą się na wrodzone, np. plecy wklęsłe i wypukłe, kurza klatka piersiowa, płaskostopie, koślawość kolan, a także nabyte. Te drugie pojawiają się w wyniku noszenia przeciążonego plecaka, źle dobranego obuwia, nieprawidłowej postawy w trakcie siedzenia, czy małej aktywności fizycznej. Terapeuci których ofertę możemy znaleźć np. na stronie: https://fizjomedicar.pl/rehabilitacja/rehabilitacja-wad-postawy/ dobiorą ćwiczenia do wieku i wady pacjenta, aby w pełni mu pomóc.
Przed rozpoczęciem pracy przeprowadzany jest szczegółowy wywiad. Na jego podstawie fizjoterapeuci dowiedzą się o przebytych chorobach i przyczynach schorzeń postawy. Rehabilitacja młodszych pacjentów opiera się na zabawie i profilaktyce. W przypadku dorosłych ćwiczenia są bardziej intensywne. Obciążenie nie może być jednak zbyt duże, gdyż mogłoby to pogłębić dolegliwości. Z profesjonalną pomocą pacjent wykonuje odpowiednie ćwiczenia, które pozwalają mu wrócić do pełnej sprawności. Wcześnie wykryta wada postawy może być łatwiej i skuteczniej zniwelowana.