Utrzymanie czystej wody w basenie to podstawa, aby kąpiel i zabawa w nim były w pełni komfortowe i bezpieczne. Stojąca woda jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i innych groźnych drobnoustrojów. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, aby zawsze była ona czysta i świeża. Służy temu m.in. chemia basenowa.

Jaką chemię można stosować do czyszczenia basenu?

Woda w basenie powinna mieć określone pH, które należy badać najlepiej co tydzień za pomocą specjalnych papierków lakmusowych. Powinna ona mieć odczyn obojętny, ponieważ tylko wtedy jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Jeśli poziom pH odbiega od normy konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych, które mają za zadanie podwyższenie lub obniżenie tego wskaźnika. Do usuwania z wody bakterii i innych groźnych drobnoustrojów stosuje się zazwyczaj chlor w tabletkach. Powinien on być stosowany ściśle według zaleceń producenta.

W niektórych przypadkach konieczne jest ozonowanie wody za pomocą specjalnego urządzenia, dzięki któremu nie ma potrzeby stosowania dużej ilości chloru, co z kolei przekłada się na korzystniejszy wpływ na zdrowie. Zdarza się, że w przypadku basenów zewnętrznych, gdy jest on nieużywany przez dłuższy czas na powierzchni wody pojawiają się glony i algi. W takiej sytuacji konieczne jest dokładnie wyczyszczenie ścian i dna basenu przy pomocy specjalnych środków chemicznych, aby skutecznie się ich pozbyć. Warto regularnie sprawdzać czystość i stan wody, aby uniknąć mocnego zanieczyszczenia basenu. 

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − trzy =