Okna i inne konstrukcje wykonane ze szkła, od czasu do czasu tracą właściwości użytkowe, wskutek powstania szczelin, nacięć dylatacyjnych, czy pęknięć. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie wybranego preparatu o działaniu uszczelniającym. Jest to niezbędne zwłaszcza w przypadku okien zewnętrznych, gdyż ich uszkodzenie skutkuje szybkim odpływem ciepłego powietrza z domu, a tym samym zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie. Godnym polecenia środkiem jest przede wszystkim specjalny silikon szklarski.

Wiele zależy od konkretnego miejsca

Wspomniany we wstępie silikon szklarski znakomicie sprawdzi się przy sporych szczelinach zlokalizowanych pomiędzy szybą, a ramą okienną oraz bezpośrednio w okolicy parapetu. Charakteryzuje się on doskonałą przyczepnością do podłoża (nie tylko gładkiego, ale też porowatego), zaskakująco dużą odpornością na wysokie i niskie temperatury oraz promienie ultrafioletowe, a także estetycznym wyglądem. Poza tym pozwala na wykonywanie ponadprzeciętnie trwałych spojeń, które są w stanie przetrwać nawet kilka lat.

Z kolei do uszczelniania miejsca styku ramy i ściany lepiej jest użyć dobrej jakościowo pianki poliuretanowej. Pełni ona rolę termoizolatora, a dodatkowo w znacznym stopniu niweluje uciążliwy hałas dochodzący z otoczenia danego budynku. Pożądana jest warstwa preparatu o grubości od 0,6 cm do maksymalnie 4 cm. Należy jedynie pamiętać o tym, aby wypełniać szczelinę miarowo, ponieważ pianka wskutek naturalnego zasychania rozpręża się i zwiększa objętość. Pozostałe środki nadające się do reperowania okien i powierzchni szklanych to m.in. samoprzylepne taśmy impregnowane, folie paroszczelne oraz jednoskładnikowe uszczelniacze butylenowe i akrylowe.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 + 6 =