Żelbeton to jeden z najpopularniejszych obecnie materiałów budowlanych. Jest to klasyczny beton wzmacniany specjalną wkładką stalową zwaną zbrojeniem, dzięki czemu staje się on bardzo trwały i odporny przede wszystkim na działania naprężające. Żelbeton jest dobrze znosi także działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak mróz, ogień oraz wilgoć. Tworzy się z niego ławy fundamentowe, które dzięki temu, że są trwalsze niż beton niezbrojony mogą być cieńsze i znacznie węższe. Jest to szczególnie ważne w przypadku konstrukcji, które umieszczane są na gruncie, co do którego nie ma pewności, że po pewnym czasie nie zacznie osiadać.

Do czego stosuje się żelbeton?

Bardzo duża wytrzymałość tego materiału sprawia, że jest on wykorzystywany przede wszystkim do budowy różnego rodzaju konstrukcji, które muszą wytrzymać ogromne przeciążenia. W takich przypadkach w żelbetonie umieszcza się dodatkowe pręty żebrowane, dlatego doskonale nadaje się do budowy mostów i wiaduktów. Beton oraz umieszczona w jego wnętrzu stal doskonale ze sobą współpracują przenosząc naprężenia ściskające i rozciągające. Oba te materiały świetnie ze sobą współpracują i się uzupełniają pomagając sobie wzajemnie w przenoszeniu obciążeń. Dodatkowo beton chroni znajdująca się w nim stal przed wilgocią i innymi niekorzystnymi czynnikami.

Jest stosowany również w budownictwie mieszkalnym i użytkowym we wszystkich jego elementach konstrukcyjnych. Buduje się z niego zarówno fundamenty, piwnice, jak i stropy. Dużą popularnością cieszą się także szamba wykonane z tego materiału. Umieszcza się je obok domów jednorodzinnych, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Żelbeton charakteryzuje się także odpornością na ogień i działanie wysokich temperatur. Jest to materiał bardzo trwały, którego wytrzymałość szacuje się nawet na 150 lat. Poszukując sprawdzonej firmy zajmującej się wykonywaniem konstrukcji m.in. z żelbetonu warto zapoznać się z ofertą firmy dostępną na stronie https://www.demar-pp.com.pl

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × jeden =