Usuwanie tatuażu laserem to prosty zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim. Proces może trwać od kilku minut do godziny, w zależności od wielkości tatuażu i liczby potrzebnych zabiegów. Wiązka lasera rozbija tusz na mniejsze cząstki, które są usuwane przez układ odpornościowy organizmu w ciągu kilku tygodni. Podczas zabiegu możesz odczuwać lekki dyskomfort, ale nie jest on bolesny. Po wizycie będziesz mógł wrócić do domu i po krótkim czasie powrócić do normalnych zajęć. Usuwanie tatuażu tą metodą może być stosowany do usuwania każdego rodzaju tatuażu, od zwykłego czarnego tuszu do bardziej skomplikowanych wzorów.
Usuwanie tatuażu laserem działa najlepiej w przypadku nowych tatuaży (w ciągu 1-2 lat) o ciemnych kolorach tuszu, takich jak czarny lub niebieski, które znajdują się na obszarach skóry z niewielką liczbą naczyń krwionośnych, takich jak górna część klatki piersiowej, plecy i ramiona. Jeśli tatuaż został wykonany jasnym kolorem tuszu i/lub ma więcej niż 3 lata, należy rozważyć inne możliwości jego usunięcia, takie jak dermabrazja lub chirurgiczne wycięcie – obie metody wymagają znacznego czasu rekonwalescencji i są droższe niż leczenie laserowe.
Najczęstsze efekty uboczne laserowego usuwania tatuażu to tymczasowe zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie w miejscu zabiegu, które ustępują w ciągu kilku godzin po każdej sesji; jednakże należy unikać ekspozycji na słońce przez co najmniej 48 godzin po zabiegu. Inne efekty uboczne obejmują strupy i blizny, które są zazwyczaj niewielkie. Laserowe usuwanie tatuażu może czasami prowadzić do hipopigmentacji – stanu, w którym leczony obszar skóry staje się jaśniejszy niż jego otoczenie. Może to być spowodowane uszkodzeniem spowodowanym ciepłem lasera lub po prostu tym, że jasny pigment jest łatwiejszy do usunięcia przez organizm niż ciemny.