Podczas transportowania towarów do Norwegii trzeba liczyć się z kilkoma istotnymi rzeczami (sprawdź: transport Norwegia). Wynika to z tego, że Norwegia nie jest krajem członkowskim UE, ale dzięki porozumieniom o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG), między Polską a Norwegią działa strefa wolnego handlu, dzięki której jest możliwość wymiany gospodarczej towarów. Zgodnie z tym, urząd celny ma obowiązek potwierdzić wywóz towaru poza granice Unii Europejskiej.
Po pierwsze potrzebny jest dokument o nazwie SAD, na którym zawarte są informacje o przewożonym towarze. Przedstawia się go na granicy z Norwegią, a przygotowaniem owego dokumentu zajmują się Agencje celne. Posiadają one niezbędne informacje na temat procedur celnych, obowiązujących taryf i innych opłat. Jest to ważne, ponieważ na poszczególne towary nakładane są różne opłaty lub zwolnienia z opłat, cła czy akcyz. Może się także zdarzyć, że dany towar został objęty zakazem przewozu przez granicę
Następnie, do wypełnionego już dokumentu SAD dołączyć należy fakturę za transportowany towar. Uregulowanie obciążeń związanych z podatkiem VAT od towarów i usług oraz cła, zajmuje się norweski importer towaru. Podatek VAT na granicy płacą wyłącznie prywatne osoby i firmy, nie będące jeszcze płatnikami VAT-u.
Kolejne dostawy z Polski należy rozliczyć przez deklarację VAT. Dokumenty przewozu przez granicę nie zmieniają się, cło nadal należy płacić na granicy, ale na dokumencie SAD nie zamieszczona będzie wartość podatku VAT. Firma ma obowiązek naliczania i rozliczania VAT-u.
Artykuł napisany we współpracy z Daabs – firmą spedycyjną.
Transport krajowy Warszawa – sprawdź ofertę na stronie daabs.eu.