Jednym z najbardziej podstawowych zagadnień, które są niezwykle istotne w trakcie tworzenia infrastruktury miejskiej, jest zadbanie o wyznaczenie przebiegu ciągów drogowych. Równie istotne jest także oddzielenie rozmaitych stref od siebie. Mowa tutaj na przykład o oddzieleniu dróg samochodowych od dróg rowerowych czy też ścieżek dla poruszania się pieszych. Oczywiście że najbardziej skutecznym sposobem, który umożliwia spełnienie każdego z ww. wymagań, a także dająca gwarancję bezpieczeństwa jest umieszczenie słupków drogowych w odpowiednich miejscach.

Jeśli chodzi o rodzaje słupków drogowych, to wyróżniamy między innymi: słupki drogowe proste, dekoracyjne, słupki drogowe w kształcie elipsy, słupki wykonane z betonu, które swoim kształtem przypominają kulę, prostokąty lub inne figury geometryczne, słupki biało-czerwone, połączone łańcuchami, pachołki drogowe a także pachołki drogowe wysuwające się spod ziemi. Warte uwagi są także słupki wykonane z drewna, te, które mają pomagać osobom niewidomym, a także słupki drogowe, które amortyzują ewentualne uderzenie.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, są także drogowe słupki elastyczne, które znajdują swoje zastosowanie głównie w miejscach, które mają rozdzielać poszczególne stanowiska parkingowe, ale nie tylko. Po pierwsze ich zadaniem jest oddzielenie od siebie miejsc parkingowych, ale także wykluczają one parkowanie nie powołanego samochodu pomiędzy blokadami poszczególnych miejsc parkingowych. Dzięki użyciu stosownego materiału jeśli dojdzie do najechania na słupek drogowy, uchyli się on, a gdy pojazd odjedzie wróci on do swojego pierwotnego kształtu w pozycji pionowej.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + cztery =