Szkło jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w branży budowlanej oraz meblarskiej. Służy przede wszystkim do wykańczania pomieszczeń, a także tworzenia elewacji, balustrad wewnętrznych, luster ściennych czy eleganckich blatów stołowych. Przed montażem wymaga jednak zawsze odpowiedniego ukształtowania poprzez obróbkę o charakterze mechanicznym. Specjalizuje się w tym zakresie m.in. ta konkretna firma z Zaczernia nieopodal Rzeszowa: https://mlsystem.pl/obrobka-szkla/.

Bez zastosowania nowoczesnych maszyn się nie obejdzie

Podstawowym rodzajem obróbki szkła jest oczywiście cięcie, które pozwala uzyskać elementy o dowolnym kształcie (nierzadko bardzo skomplikowanym, wręcz fantazyjnym). Kluczową rolę odgrywa tutaj szeroki stół z solidną głowicą, funkcją pneumatycznego uchylania blatu i łamaczem wzdłużnym oraz poprzecznym.

Druga popularna metoda to fazowanie, polegające na dekoracyjnym szlifowaniu krawędzi w celu otrzymania efektu załamania powierzchni. Zdobi się w ten sposób choćby lustra łazienkowe i sypialniane czy balustrady schodowe.

Na uwagę zasługuje również klasyczne szlifowanie, opierające się na pozbawianiu brzegów tafli nieestetycznych nierówności. Prowadzi to do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania danego elementu (brak ryzyka skaleczenia się). Najczęściej w omawianym procesie wykorzystywane są innowacyjne szlifierki taśmowe z regulacją bocznego położenia taśmy i jej prędkości. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o:

  • piaskowaniu – za pomocą aparatu emitującego strumień drobnego piasku pod bardzo wysokim ciśnieniem
  • grawerowaniu – wypalaniu na powierzchni wzorów i napisów (służy do tego laser)
  • wierceniu – tworzeniu otworów w strukturze
Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 − trzy =