Nurkowanie to sport polegający na przebywaniu pod wodą dzięki wykorzystaniu specjalnego sprzętu, ewentualnie na tzw. zatrzymanym oddechu. Podstawowy ekwipunek każdego miłośnika zwiedzania podwodnych krain to maska, fajka, płetwy, skafander, butla z tlenem oraz kamizelka ratunkowa. Oprócz tego stosuje się również osprzęt dodatkowy – wybór poszczególnych jego elementów zależy w dużej mierze od rodzaju nurkowania. Jeśli chodzi o kursy nurkowania Warszawa jest miastem, gdzie zrobimy je najszybciej i w atrakcyjnej cenie.

Wybór metody zależy od naszych potrzeb i umiejętności

Można wyróżnić kilkanaście rodzajów nurkowania – niektóre dyscypliny są przeznaczone dla każdego miłośnika tego sportu, inne zaś jedynie dla osób najbardziej doświadczonych. Ci pierwsi mogą z powodzeniem uprawiać nurkowanie z fajką (tzw. snorkeling, czyli unoszenie się na wodzie), płetwami (z butlą do maksymalnej głębokości ok. 40 m) oraz bezdechowe (tzw. freediving).

Jeśli chodzi o ten ostatni rodzaj, to mamy tutaj do czynienia z kilkoma konkurencjami – stałym balastem (w płetwach), free immersion (bez płetw, poruszanie się jedynie przy użyciu liny), usassisted (bez płetw ani liny, określoną drogę pokonuje się płynąc stylem zwanym żabką), a także no limits (zanurzenie z dodatkowym balastem, a wynurzenie z wykorzystaniem balonu). Wymienione atrakcje zapewnia m.in. nurkowanie w Warszawie.

Z kolei doświadczeni eksploratorzy podwodnych głębin mogą się zdecydować na następujące rodzaje nurkowania:

– wrakowe – polegające na oglądaniu zatopionych statków
– nocne – z wykorzystaniem stosownego oświetlenia
– głębinowe – na głębokości powyżej 40 m, wymagające dużych umiejętności i zaawansowanego sprzętu
– nawigacyjne – stosuje się tutaj specjalne kompasy i głębokościomierze, pozwalające ocenić ukształtowanie podłoża
– jaskiniowe – pływanie po podwodnych jaskiniach, grotach oraz sztolniach

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 14 =