Zaczynasz interesować się wędkarstwem? Pasjonują cię ryby i możliwość ich łowienia? W takim razie na pewno jesteś w trakcie poszukiwania odpowiedniego sprzętu, który będzie dobrze ci służył przez długi czas. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każda wędka jest inna i każda służy do łowienia innego rodzaju ryb. W jaki sposób zatem wybrać odpowiedni dla siebie model, biorąc pod uwagę rodzaj łowionych ryb?

Odmiany wędek i ich zastosowanie

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów wędek. Bardzo popularne są wędki bez kołowrotowe, które stosuje się przede wszystkim do łowienia przy brzegu mniejszych ryb. Trudność w operowaniu takim sprzętem polega na tym, że w razie brania, trzeba podnieść całość do góry za pomocą własnej siły mięśni. Innym rodzajem wędek są wędki kołowrotowe typu spinning, na które można łowić większe ryby. Rybę, która złapie się na taką wędkę wyciąga się za pomocą wbudowanego kołowrotka. Minusem ich używania jest mała rozpiętość – długość ich wędziska ma zaledwie od 2 do 2,5 metra!

Najpopularniejszą odmianą są jednak wędki kołowrotowe typu teleskop, których wędziska mogą mieć nawet 7,5 metra długości – nadają się świetnie do połowu każdego rodzaju ryb, jednak lepiej z nich nie korzystać w otoczeniu nisko wiszących drzew lub znajdujących się w pobliżu krzaków. Osobom początkującym polecamy jednak połów wędką Feeder, której wędzisko jest dłuższe niż w przypadku wędek spinning, ale krótsze niż u wędek teleskop. Warto podkreślić, że na wędkę Feeder można łowić zarówno mniejsze, jak i większe okazy ryb.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =