Obróbka skrawaniem to jeden ze sposobów kształtowania elementów wykonanych z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. Dynamiczny rozwój technologii pozwala na stosowanie coraz nowszych i bardziej precyzyjnych narzędzi sterowanych komputerowo. Proces obróbki jest szybki, precyzyjny i powtarzalny. W zależności od efektów, jakie pragnie się osiągnąć, stosuje się różne metody obróbki.
Skrawanie to metoda obróbki polegająca na oddzielaniu od bryły nadmiaru materiału w celu osiągnięcia pożądanego kształtu. Wyróżnia się dwie podstawowe metody obróbki skrawaniem, takie jak obróbka wiórowa oraz ścierna. Do pierwszej metody zalicza się frezowanie, toczenie oraz wiercenie. W przypadku frezowania nadmiar materiału jest usuwany przy pomocy obracających się noży. Toczenie wykorzystywane jest do kształtowania brył obrotowych, takich jak walec lub stożek. W tej metodzie materiał początkowy wprowadzany jest w ruch obrotowy, a następnie ścinany za pomocą noży przykładanych do jego powierzchni. Wiercenie to technika obróbki polegająca na wykonywaniu otworów w obrabianym materiale o określonej średnicy i głębokości. Do obróbki ściernej zalicza się szlifowanie, honowanie oraz polerowanie.
Obróbka skrawaniem jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się ją przede wszystkim w motoryzacji, przemyśle stolarskim oraz meblowym. Obecnie powszechne jest stosowanie obrabiarek sterowanych komputerowo. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie zarówno dużych części, jak i niewielkich podzespołów stanowiących wyposażenie różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Nad prawidłową pracę urządzeń czuwają firmy świadczące usługi naprawcze i serwisowe, takie jak http://www.rem-ski.pl. Obróbka skrawaniem to technologia, która charakteryzuje się znakomitą wydajnością i powtarzalnością, dlatego korzysta się z niej przy produkcji maszyn i silników, a także części zamiennych do tego rodzaju urządzeń. W zależności od potrzeb podczas obróbki skrawaniem wykorzystuje się tokarki, wytaczarki, strugarki, oraz frezarki.