Obróbka skrawaniem to jeden ze sposobów kształtowania elementów wykonanych z metalu, drewna lub tworzyw sztucznych. Dynamiczny rozwój technologii pozwala na stosowanie coraz nowszych i bardziej precyzyjnych narzędzi sterowanych komputerowo. Proces obróbki jest szybki, precyzyjny i powtarzalny. W zależności od efektów, jakie pragnie się osiągnąć, stosuje się różne metody obróbki.

Obróbka wiórowa i ścierna

Skrawanie to metoda obróbki polegająca na oddzielaniu od bryły nadmiaru materiału w celu osiągnięcia pożądanego kształtu. Wyróżnia się dwie podstawowe metody obróbki skrawaniem, takie jak obróbka wiórowa oraz ścierna. Do pierwszej metody zalicza się frezowanie, toczenie oraz wiercenie. W przypadku frezowania nadmiar materiału jest usuwany przy pomocy obracających się noży. Toczenie wykorzystywane jest do kształtowania brył obrotowych, takich jak walec lub stożek. W tej metodzie materiał początkowy wprowadzany jest w ruch obrotowy, a następnie ścinany za pomocą noży przykładanych do jego powierzchni. Wiercenie to technika obróbki polegająca na wykonywaniu otworów w obrabianym materiale o określonej średnicy i głębokości. Do obróbki ściernej zalicza się szlifowanie, honowanie oraz polerowanie.

Produkcja dużych części i niewielkich elementów

Obróbka skrawaniem jest wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się ją przede wszystkim w motoryzacji, przemyśle stolarskim oraz meblowym. Obecnie powszechne jest stosowanie obrabiarek sterowanych komputerowo. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie zarówno dużych części, jak i niewielkich podzespołów stanowiących wyposażenie różnego rodzaju maszyn i urządzeń. Nad prawidłową pracę urządzeń czuwają firmy świadczące usługi naprawcze i serwisowe, takie jak http://www.rem-ski.pl. Obróbka skrawaniem to technologia, która charakteryzuje się znakomitą wydajnością i powtarzalnością, dlatego korzysta się z niej przy produkcji maszyn i silników, a także części zamiennych do tego rodzaju urządzeń. W zależności od potrzeb podczas obróbki skrawaniem wykorzystuje się tokarki, wytaczarki, strugarki, oraz frezarki.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

szesnaście + 17 =