Istnieje wiele opcji dostępnych dla par, które chcą mieć dziecko, ale nie mogą począć go w sposób naturalny. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom technik wspomaganego rozrodu (ART), w tym IVF i ICSI.

Zapłodnienie in vitro (IVF)

IVF to skomplikowana procedura, która polega na usunięciu jednego lub więcej jajeczek z jajników kobiety, wymieszaniu ich z plemnikami w naczyniu laboratoryjnym, a następnie przeniesieniu zarodka do macicy kobiety. Zabieg wykonywany jest przez małe nacięcia w brzuchu kobiety (laparoskopia) lub przez otwór w pochwie (laparoskopia pochwowa). Podczas operacji laparoskopowej lekarze wprowadzają do jamy brzusznej instrument przypominający teleskop, co pozwala im widzieć wnętrze ciała na ekranie wideo. Dzięki tej technice mogą oni usunąć jajeczka i umieścić je z powrotem w macicy, aby mogły zostać zapłodnione.

Intracytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników (ICSI) to kolejna forma ART

Polega ona na wstrzyknięciu pojedynczego plemnika bezpośrednio do komórki jajowej w celu jej zapłodnienia. Proces ten jest często stosowany w przypadku problemów z przenikaniem plemników przez zewnętrzną błonę komórki jajowej lub w przypadku problemów z kształtem lub strukturą plemników, przez co nie są one w stanie poruszać się lub pływać wystarczająco dobrze, aby dotrzeć do komórki jajowej w jej pęcherzyku w jajniku.

Bank spermy

Bank spermy to placówka, która przechowuje i dostarcza nasienie dawcy kobietom, które nie są w stanie począć dziecka w inny sposób. Zwykle znajduje się on w pobliżu kliniki leczenia niepłodności i często współpracują one ze sobą. Bank spermy zapewnia bezpłodnym parom możliwości posiadania dzieci poprzez sztuczną inseminację (AI) lub zapłodnienie in vitro (IVF).

W tych przypadkach celem jest pomoc parom w zajściu w ciążę przy użyciu ich własnego materiału genetycznego lub z wykorzystaniu banku spermy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − 15 =