Bezpośrednio przed nadejściem okresu organizm każdej kobiety zaczyna się zmieniać – przeważnie na kilka albo kilkanaście dni poprzedzających ten stan. Wskutek wahań hormonalnych pojawiają się różne charakterystyczne objawy, takie jak trądzik czy ogólne poddenerwowanie. Jeśli są one niezwykle dokuczliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, wówczas mówimy o tzw. PMS (zespół napięcia miesiączkowego). Sygnałom zwiastującym menstruację często towarzyszy krwawienie z pochwy, które należy zatamować, używając w tym celu np. tamponów (np. bawełnianych dostępnych na https://gentleday.pl/produkty/tampony) lub podpasek.

Ból brzucha to nie jedyna uciążliwa dolegliwość

Na wstępie należy zaznaczyć, że objawy poprzedzające miesiączkę dla jednych kobiet nie są prawie zupełnie dokuczliwe, innym zaś utrudniają życie do tego stopnia, że konieczne jest stosowanie leków i innych metod niwelujących dolegliwości. Nasilenie owych objawów jest uzależnione przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji, choć w większości skarżą się na nie młode kobiety w wieku między 20 a 30 lat.

Do najczęściej pojawiających się zaliczamy m.in. bóle okolic podbrzusza, znaczne obrzmienie piersi, a także mniej niż zazwyczaj obfitą wydzielinę z pochwy (często o zabarwieniu brunatnym). Oprócz typowych objawów, mogą się pojawić również te o nasilonym przebiegu. Mówimy wówczas o zespole napięcia przedmiesiączkowego, obejmującym:

– wahania nastroju

– ogólne rozdrażnienie i skłonność do płaczliwości

– wyjątkowo wrażliwe na dotyk piersi 

– problemy z cerą (najczęściej jest to trądzik)

– znaczny spadek koncentracji

– silne bóle brzucha (promieniujące w stronę pleców) oraz głowy

– duży apetyt na słodycze

– zauważalny wzrost masy ciała (nawet o 2-3 kilogramy)

– obfite krwawienie z pochwy – w takiej sytuacji warto pomyśleć o specjalnych ekologicznych podpaskach z paskiem anionowym, charakteryzujących się zwiększoną wchłanialnością

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − trzy =