Nazwa uzdatniacz wody jest zamiennie używane ze zmiękczaczami. Zaleca się używania uzdatniaczy wody w przypadku korzystania z wody wodociągowej. Urządzenia te podnoszą walory płynu oraz eliminują problem wysokiego stopnia twardości.
Jak powszechnie wiadomo, woda znajdująca się w rurach wodociągowych przechodzi cały proces uzdatniania, tak, aby na końcowym etapie odpowiadała wymogom jakościowym dla wody pitnej. Pijąc wodę prosto z kranu, należy pamiętać o tym, że pomimo dobrej jakości wody, rury przez które przepływa, takiej jakości już nie mają. Woda przepływając przez instalacje, zbiera wszystkie zabrudzenia, które kolejno dostają się do kranu w mieszkaniu. Często wody z kranu zawierają wysokie stężenie chloru, z którym doskonale radzą sobie uzdatniacze wody. Po filtracji woda ma smak podobny do tej sprzedawanej w butelkach, a jest to na pewno bardziej ekonomiczne wyjście oraz przyjazne dla środowiska.
Na rynku istnieje bardzo duży wybór urządzeń, dlatego ich obsługa jest bardzo łatwa. Uzdatniaczami do wody bardzo łatwo się steruje, wszystkie potrzebne informacje zawarte są w instrukcji obsługi. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę takie rzeczy jak: waga urządzenia, ilość złoża, wydajność oraz zastosowane systemy. Po zakupie należy podłączyć urządzenie do instalacji hydraulicznej i w zależności od modelu uzdatniacza wody dopasować pozostałe elementy jak np. kabinet ze zbiornikiem na solankę. Kolejno odbywa się programowanie urządzenia, w którym dane wartości wprowadzane są raz i pozostają w nim na zawsze, bez jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz. Po zaprogramowaniu praca urządzenia odbywa się samodzielnie.