Jak optycznie powiększyć przestrzeń wnętrz?

/
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Małe również może być piękne. Jakiś czas temu pojawiła się u nas moda na duńskie hygge, która trwa nadal. Rozmiar pomieszczenia nie jest tak ważny, jak nastrój i ludzie, którzy je wypełniają. Nawet malutkie wnętrza można uczynić przytulnymi i powiększyć je optycznie stosując kilka prostych zabiegów. Rozwiązaniem nietuzinkowym, a równocześnie narzucającym się jako najbardziej oczywiste, jest zastosowanie luster.

Głębsza i szersza perspektywa

Lustra sprytnie wkomponowane w małe pomieszczenie, nadadzą mu głębi i poszerzą perspektywę. Każda lustrzana powierzchnia rodzi optyczne wrażenie dodatkowej przestrzeni. Jeśli akurat urządzamy niewielką sypialnię warto pokusić się o szafę zawierającą lustrzane drzwi, najlepiej przesuwane. Sypialnia to miejsce naszego wypoczynku, w którym spędzamy bardzo dużo czasu podczas snu. Dlatego tym bardziej jest ważne, aby to pomieszczenie nie przytłaczało nas masywnością mebli i niepotrzebnym przepychem. Sypialnia musi być takim miejscem, w którym będziemy mogli zarówno w ciszy i spokoju poczytać książkę, jak i odprężyć się nie zaprzątając sobie umysłu niepotrzebnymi sprawami.

Wysoka funkcjonalność podstawą swobody

Swobodne samopoczucie w różnorakich pomieszczeniach, zawdzięczamy również wysokiej funkcjonalności mebli, jakie się w nich znajdują. To bardzo ważne, by szczególnie na małych przestrzeniach zwracać uwagę na kwestię przechowywania rzeczy i sprytnych zastosowań poszczególnych mebli. Warto zastanowić się nad meblami oferującymi wiele miejsc przeznaczonych do organizacji i przechowywania rzeczy. Przykład? Jeżeli mamy możliwość kupna łóżka ze skrzynią bądź szufladami, zdecydujmy się na to rozwiązanie. Tym sposobem oszczędzamy miejsce w szafie, które w innym wypadku przeznaczylibyśmy na przechowywanie pościeli. Sprytne schowki nie muszą wcale oznaczać obstawiania wnętrza dużymi meblami z każdej strony.

System świateł i gra luster

Pamiętajmy, że powierzchnie płaskie skupiają punkty załamywania się światła. Tę wiedzę również możemy wykorzystać do optycznego powiększenia wnętrza. Tym sposobem, nawet mała łazienka, przy odpowiedniej grze luster i świateł, będzie wydawała się bardziej przestronna. Warto zastosować bardzo duże lustro nad zlewem w łazience. Całość aranżacji dopełni szafka nad pralkę z lustrzanymi drzwiami, znajdująca się po przeciwnej stronie. Dzięki lustrom odbijającym swoje powierzchnie stworzymy jeszcze większą głębię i perspektywę, która wizualnie powiększy łazienkę.

Zabiegi kolorystyczne

Przy powiększaniu przestrzeni wnętrz nie można zapominać również o zabiegach kolorystycznych. Świadoma i odpowiednio dobrana kolorystyka odgrywa ogromną rolę przy aranżacji wnętrz. Przy jej pomocy można uzyskać naprawdę niezwykłe efekty. Przykład? Jeżeli denerwuje cię niski sufit, pomaluj go kolorem o kilka tonów jaśniejszym niż ściany. Będzie wyglądał na dużo wyższy. Natomiast jeśli chcesz ożywić mały pokój, odwróć paletę kolorów. Postaw na całkowitą neutralność jeśli chodzi o kolory ścian, a ciemne barwy zastosuj do drzwi, listw, ram okiennych oraz gzymsów. W ten sposób nie tylko optycznie powiększysz wybrany pokój, ale również nadasz mu swoistego charakteru.

Innym, odważnym, lecz efektownym zabiegiem jest ujednolicenie koloru ścian oraz mebli. Przy tym należy pamiętać, że to właśnie jasne kolory odbijają światło. Ciemne – pochłaniają je i czynią pomieszczenie ciasnym, oraz przytłaczającym, pod warunkiem, że nie są przełamane kontrastowym, jasnym kolorem.

Wzory i kolorowe akcenty

W pomieszczeniach o niewielkim metrażu wcale nie trzeba rezygnować ze wzorów i kolorowych akcentów. Choć tapetowanie całego pokoju wzorzystą tapetą nie jest najlepszym pomysłem, wzorzysty pasek może świetnie podkreślić charakter i nastrój wnętrza. Warto pamiętać również o zastosowaniu poszczególnych figur i wzorów geometrycznych. Jeśli chcemy optycznie podwyższyć sufit, świetnym rozwiązaniem okaże się tapeta w pionowe pasy. Przy niewielkich wnętrzach należy pamiętać o tym, że otwarte kompozycje powiększają optycznie pomieszczenie, natomiast zamknięte przytłaczają je. Nie można zapominać o tym przy tapetowaniu małego pokoju. Lepiej zdecydować się na wytapetowanie fragmentu pomieszczenia, niż na całościowe zamknięcie przestrzeni tapetą.

Odrębne strefy

Nawet niewielkie pomieszczenie da się podzielić na strefy. Wystarczy odpowiedni dobór dodatków i zagospodarowanie przestrzeni. Nieduży pokój spokojnie można podzielić na strefę sypialnianą i gościnną przy zastosowaniu odpowiednich trików. Łóżko można oddzielić od kanapy ażurową ścianką działową z listewek. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy odbierać pomieszczeniu światła, a równocześnie nadamy mu charakteru nowoczesnym rozwiązaniem.

Wielofunkcjonalność mebli

W niewielkiej kuchni sprawdzi się blat zwieszany ze ściany, który z łatwością można złożyć oraz przypiąć do ściany, a tym samym zaoszczędzić miejsce w czasie, gdy nie jest używany. Ponad to, złożony stół może tworzyć obraz lub zdjęcie, rozkładając go zaskoczymy naszych gości tą podwójną funkcjonalnością. Jak wcześniej nadmieniono, warto postawić na dużą ilość schowków i wielofunkcyjność różnych rozwiązań.

Tylko punktowe oświetlenie

Sprawdzi się w małych pomieszczeniach, ponieważ oświetlenie górne automatycznie obniża sufit i optycznie zmniejsza pokój. Żyrandole i wielkie ozdobne lampy zwisające z sufitu sprawdzą się natomiast w wielkich pomieszczeniach. Warto pamiętać również o tym, że im więcej światła i punktów jego załamania, tym większe wrażenie przestrzeni. Lepiej postawić na jasne dodatki odbijające światło, przełamane miejscowo ciemnym kolorem.

Bez firan i zasłon

Niezasłonięte okna to domena krajów skandynawskich, lecz ta moda powoli pojawia się także u nas. Małe mieszkania, które cierpią na niedobór światła nie potrzebują zasłon. Argumenty przemawiające za pozbyciem się firan są dwa. Po pierwsze, firany i zasłony to siedlisko kurzu, w którym rozwijają się roztocza. Po drugie, ograniczają miejsce i dostęp dziennego światła, które jest szczególnie ważne przy optycznym powiększaniu wnętrza.

Świadomość przede wszystkim

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązania decydujemy się przy powiększaniu przestrzeni wnętrz, ważne jest by dokonywać świadomych i przemyślanych wyborów. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu na przemyślenie i zaaranżowanie życiowej przestrzeni, ponieważ to my później będziemy zbierać konsekwencje własnych błędów. Czasami trzeba zastanowić się co jest dla nas ważniejsze, czy zdobienia i dodatki charakteryzujące konkretny styl, czy optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni. Po wiedzę warto sięgnąć zarówno do źródeł internetowych, jak i skonsultować swoje pomysły ze specjalistą. Nie zawsze to, co wydaje nam się właściwe wywoła pożądany efekt.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Przy pomocy jakich akcesoriów i wyposażenia można prowadzić własne gospodarstwo rolne?
Przy pomocy jakich akcesoriów i wyposażenia można prowadzić własne gospodarstwo rolne?
Jeśli jesteś zainteresowany założeniem gospodarstwa rolnego, to być może zastanawiasz się, jakiego sprzętu i akcesoriów potrzebujesz, aby zacząć. Oto kilka […]
Izolacje natryskowe – zalety
Izolacje natryskowe – zalety
Jedną z najbardziej nowoczesnych metod ocieplania domów jednorodzinnych jest tzw. izolacja natryskowa. Wykorzystuje się w niej piankę poliuretanową, która podczas […]
Jak niewielki dodatek może zmienić wystrój?
Jak niewielki dodatek może zmienić wystrój?
Projekty aranżacyjne niejednokrotnie bardzo się między sobą różnią. Jest to oczywiście uzależnione od oczekiwań oraz upodobań wnętrzarskich właścicieli mieszkania. Równie […]