Chociaż jest podstawowym elementem naszego szkieletu i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, często nieświadomie doprowadzamy do urazów i zwyrodnień. Kręgosłup pełni wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim jest solidną podporą i umożliwia utrzymanie pionowej postawy ciała. Dzięki niemu możemy się poruszać, schylać i wykonywać rozmaite ruchy. Niestety, często nasze niezdrowe nawyki i nadmierne obciążenie prowadzą do uciążliwego bólu. Jak zadbać o nadwyrężony kręgosłup?
Przede wszystkim powinniśmy przestrzegać podstawowych nawyków. Kontrolujmy właściwą masę ciała. Kilka zbędnych kilogramów to dodatkowe obciążenie. Aby utrzymać odpowiedni balans, kręgosłup przechyla się w przeciwną stronę, co w konsekwencji może prowadzić do zwyrodnień. Dlatego tak ważna jest aktywność fizyczna, najlepiej każdego dnia. Spacer, szybki marsz lub pływanie to gwarancja zdrowia i życia bez bólu. Jeśli wykonujemy pracę siedzącą, koniecznie zapewnijmy sobie krótkie przerwy na rozciąganie. W jaki sposób zrobić masaże w domu? Delikatne uciskanie nie zaszkodzi, pozwoli się rozluźnić i zrelaksować. Jeśli jednak ból utrudnia nam funkcjonowanie, lepiej skorzystać z pomocy specjalisty.
W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego, który oceni nasz stan zdrowia i zadecyduje o skierowaniu do ortopedy lub neurologa. Pierwszy z nich zajmuje się urazami, zwyrodnieniami oraz stanami zapalnymi. Po przeprowadzeniu podstawowego leczenia pacjent jest zazwyczaj kierowany do fachowca, który zajmuje się rehabilitacją kręgosłupa, bądź fizjoterapią. Jeśli zaburzenia umiejscowione są w obrębie układu nerwowego, to czeka nas wizyta u neurologa.