Gabinet okulistyczny powinien posiadać bardzo różnorodny sprzęt. Chodzi tu zarówno o podstawowe przyrządy do badania wzroku, jak i bardziej specjalistyczną aparaturę diagnostyczną. Ważna jest także wygoda pacjenta oraz lekarza. Czego nie powinno zabraknąć w żadnym gabinecie okulistycznym? 

Podstawowe przyrządy okulistyczne 

Podstawowe badanie wzroku może się opierać wyłącznie na znanych tablicach Snellena. Przy problemach z widzeniem trzeba jednak bardziej zaawansowanych przyrządów. W gabinecie powinien znajdować się foropter z zestawem soczewek optycznych. Do badania refrakcji oka przydaje się z kolei skiaskop. Do barwienia soczewek służą barwiarki, które można zamówić na stronie https://www.krak-optic.pl/produkty/?kategoria=barwiarki. Warto także pomyśleć o porządnej lampie szczelinowej, która bada przednie struktury oka. 

Zaawansowana aparatura diagnostyczna 

W celu dokładniejszego określenia stanu zdrowia pacjenta przydaje się refraktometr komputerowy. Pozwala on dokładnie określić problem z widzeniem i dopasować odpowiednie szkła korekcyjne. Do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego służy tonometr, który można kupić w wersji bezkontaktowej – działa on na zasadzie „dmuchnięcia” w oko. Do skanowania i ciał witralnych przydaje się tomograf komputerowy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 16 =