Mapy geodezyjne – jakie są rodzaje?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Mapy geodezyjne to takie, które przedstawiają wyniki pomiarów lub obserwacji geodetów. Informacje zawarte na mapie geodezyjnej mogą być wykorzystane do określenia liczby i położenia granic nieruchomości oraz wielkości, kształtu i położenia ich poszczególnych działek.

Mapy geodezyjne tworzone są przez geodetów, którzy wykorzystują różnego rodzaju sprzęt, taki jak niwelatory laserowe, tachimetry, jednostki GPS i inne instrumenty geodezyjne do obliczania odległości i kątów pomiędzy różnymi punktami na działce. Po zebraniu wszystkich tych danych, geodeta użyje ich do stworzenia mapy, która pokazuje wszystkie istotne informacje o nieruchomości, w tym jej granice i wymiary.

Istnieje kilka rodzajów map geodezyjnych:

Mapy platowe 

Mapy platowe pokazują położenie i granice działek i innych interesów majątkowych. Mapa platowa może być utworzona na podstawie planu podziału lub oficjalnego badania.

Mapy topograficzne 

Mapy topograficzne pokazują wysokość względną i linie konturowe obszaru przy użyciu różnych symboli. Symbole te wskazują zmiany wysokości i dzięki nim można wyznaczyć najlepszą trasę do wędrówki lub jazdy po różnych terenach.

Mapy drogowe 

Mapy drogowe pokazują drogi, autostrady, linie kolejowe, miasta, miejscowości i inne elementy na danym obszarze w określonej skali (zazwyczaj 1:250 000). Są one wykorzystywane przede wszystkim do celów transportowych, takich jak przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego samochodem lub samolotem. Mapy drogowe zawierają również informacje o firmach znajdujących się po drodze, takich jak stacje benzynowe, hotele i restauracje.

Przewodniki po ulicach 

Przewodniki po ulicach zawierają nazwy ulic wraz z informacją o tym, ile pasów ma każda z nich oraz o interesujących punktach wzdłuż każdej z nich, takich jak szkoły czy szpitale. Przewodniki po ulicach są wykorzystywane przede wszystkim przez służby ratunkowe, takie jak policjanci, którzy muszą znać dokładny adres miejsca, do którego jadą, gdy odpowiadają na wezwanie do zdarzenia.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to sprawdź stronę: https://geodraw.pl/oferta/pomiary-sytuacyjno-wysokosciowe/mapy-geodezyjne-rzeszow/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak często należy badać serce?
Jak często należy badać serce?
Serce to organ niezbędny dla naszego życia, o który należy dbać poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz badania profilaktyczne. Niestety […]
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wózka widłowego?
Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wózka widłowego?
Wybór wózka widłowego nie jest tak prosty jak zakup samochodu czy ciężarówki. Kupując wózek widłowy, musisz wziąć pod uwagę wiele […]
Z jakich ubezpieczeń mogą korzystać Polacy mieszkający w Niemczech?
Z jakich ubezpieczeń mogą korzystać Polacy mieszkający w Niemczech?
Niemcy to doskonały kraj do życia oraz mieszkania, pieniądze zarabia się tak także bardzo dobre. Jednak do pełni szczęścia konieczne […]