Powrót do natury, to trend obowiązujący od wielu lat. Przejawia się nie tylko w samym wyposażeniu wnętrz. Obecny jest także w materiałach stosowanych do wykończenia budynków. A drewno jest na czele tej listy. Czy warto zdecydować się na elewację wykonaną z tego surowca?

Estetyczne wykończenie

Niezaprzeczalnie drewniana elewacja kojarzy się z bliskością, z przyrodą, sielskością i odpoczynkiem na łonie natury. Domy nią wykończone są estetyczne, często w połączeniu z innymi materiałami sprawiają, że całość wygląda nowocześnie i designersko. Dużą popularnością cieszą się wykończenia, które jedynie zabezpieczają drewno, nie zmieniając jego koloru. W małych, letniskowych domkach natomiast można zaobserwować trend malowania ich na różne kolory: biały, niebieski, szary, ale także te ciemne, jak granat, intensywna czerwień, a nawet czerń.

Funkcjonalność

Drewno jest świetnym izolatorem, zabezpiecza zatem przed wnikaniem zimna do domu, ale też ogranicza wydobywanie się ciepła z wewnątrz, a to z kolei przekłada się na realne oszczędności związane z ogrzewaniem budynku w ciągu roku. Jako naturalny materiał pozytywnie wpływa też na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Z jednej strony nie zatrzymuje jej, z drugiej sprawia, że mikroklimat, jaki tworzy się w pomieszczeniach, jest zdrowy zarówno dla użytkowników, jak i samego budynku.

Wysoka trwałość

Sceptycy powiedzą z pewnością, że ten materiał wymaga odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji. Faktycznie z jednej strony taka elewacja będzie wymagała szczególnego traktowania, z drugiej, jeśli użyte zostanie drewno wysokiej jakości, z odpowiedniego gatunku, to przetrwa ono lata.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 3 =