Wilgoć we wnętrzach może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Pozbycie się jej wymaga zlokalizowania przyczyny, najczęściej są nią nieszczelności lub wadliwa wentylacja. Poszukiwania warto zacząć od sprawdzenia ścian i okien. Jeśli wilgoć osadza się w narożniku pokoju, przy framudze lub oknie, będzie to jasnym sygnałem, że w danym miejscu coś jest nie tak. Jeśli takie oględziny nie przyniosą skutków, musimy przeprowadzić kontrolę wentylacji.
Jeśli kontrola kominiarska nie wykazała żadnych nieprawidłowości, musimy skupić się na innych czynnikach. Najczęstszą przyczyną nadmiernej wilgoci jest nieszczelność drzwi i okien. Wskazuje na nią też nadmierne wychładzanie się pomieszczeń. Nawet jeśli posiadamy względnie nowe, plastikowe okna i nie najstarsze drzwi, uszczelki w nich stosowane mogą z czasem stracić elastyczność i się odkształcić. Wymiana ich nie jest trudna, uszczelki okienne i drzwiowe możemy kupić na metry bieżące i z powodzeniem samodzielnie podkleić. Na https://www.sparta.com.pl/pl/uszczelki-okienne-i-drzwiowe-montaz-okien-i-drzwi znajdziemy najwyższej klasy uszczelki samoprzylepne w przeróżnych kolorach.
Inną przyczyną wilgoci w pomieszczeniach może być też nieprawidłowa izolacja termiczna budynku. Nieodizolowane właściwie miejsca (czyli tzw. mostki termiczne) będą skutecznie wychładzać ściany, na których zacznie skraplać się para wodna. Niestety, w tym wypadku nie obejdzie się bez poprawy ocieplenia. Żeby nie remontować elewacji w zimie, możemy jednak pokusić się o całkiem skuteczne metody doraźne. Nowoczesne osuszacze powietrza skutecznie poradzą sobie z wilgocią, musimy jednak pamiętać, że w większości przypadków jest to leczenie objawów, a nie przyczyny.