Każdy kierowca musi liczyć się z faktem, że musi w swoim pojeździe posiadać pewne elementy, bez których nie może wyruszyć w podróż. Ich brak może wiązać się z otrzymaniem mandatu w razie kontroli policji. Warto więc dowiedzieć się wcześniej, o jakie elementy chodzi, aby uniknąć nieprzyjemności.

Jakie elementy muszą znaleźć się na wyposażeniu każdego samochodu?

Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury każdy samochód musi być obowiązkowo wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Gaśnica mu być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, z którego w razie potrzeby będzie można ją bez problemu wyciągnąć. Bardzo ważna jest jej pojemność, która nie może być mniejsza niż 1 kg. Trójkąt musi bezwzględnie posiadać aktualną homologację, która zapewni mu odpowiednią powierzchnię odblaskową. Nie można także zapomnieć o sprawdzeniu, czy wszystkie wymagane światła działają prawidłowo.

Każdy pojazd musi być wyposażony w światła drogowe, tzw. długie, które oświetlają przestrzeń przed samochodem na minimum 100 m. Światła mijania muszą być przede wszystkim asymetryczne oraz widoczne z odległości 40 m. Koniecznie trzeba także sprawdzić czy światło hamowania, cofania oraz pozycyjne działają poprawnie. Bardzo ważne jest także oświetlenie led tablicy rejestracyjnej, które powinno gwarantować całkowite jej oświetlenie oraz widoczność z odległości 25 m. Trzeba pamiętać, że w razie zauważenia awarii któregoś ze świateł niezwłocznie trzeba wymienić żarówkę, ponieważ jazda z niekompletnym oświetleniem grozi mandatem.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + dwanaście =