Jeszcze kilka lat temu wielu pacjentów wstydziło się odwiedzać gabinet psychiatryczny. Obecnie z pomocy specjalisty korzysta coraz więcej osób, które nie potrafią samodzielnie poradzić sobie z przypadłościami natury psychicznej. Doświadczony lekarz jest w stanie pomóc pacjentom z różnymi zaburzeniami.
Jedną z chorób, która wymaga leczenia psychiatrycznego, jest bulimia. Polega ona na pochłanianiu dużych ilości jedzenia w krótkim czasie, a następnie wywoływaniu wymiotów. Osobom, u których stwierdzono bulimię, psychiatra może zaproponować terapię behawioralno-poznawczą, której zadaniem jest przywrócenie prawidłowych schematów dotyczących jedzenia, a także zmiana sposobu postrzegania przez pacjenta własnej sylwetki. Skuteczność terapii jest uzależniona od umiejętności lekarza oraz zaangażowania pacjenta. Dobrych specjalistów można znaleźć m.in. na stronie https://centrum-ja.com.pl/psychiatra/. Leczenie psychiatryczne jest również pomocne u pacjentów z zaburzeniami snu. W tym wypadku także sprawdza się terapia behawioralno-poznawcza.
Do psychiatry powinny udać się też osoby z depresją oraz nerwicami. Są to choroby cywilizacyjne wywoływane przez długotrwały stres i szybkie tempo życia współczesnego człowieka. Samodzielne próby poradzenia sobie z tymi chorobami zwykle są nieskuteczne. Przywrócenie równowagi psychicznej wymaga leczenia farmakologicznego oraz regularnego uczestnictwa terapiach. Podstawowym zadaniem medykamentów na depresję i nerwice jest ustabilizowanie nastroju pacjenta, zwiększenie jego motywacji do działania, a także zmniejszenie lęku. Leczenie tego rodzaju chorób ma charakter długookresowy, a dawki leków muszą być dostosowywane regularnie przez psychiatrę do stanu zdrowia pacjenta.