Rynek usług IT to najbardziej dynamicznie rozwijający się sektor gospodarki światowej. IT to całość technologii informatycznej, a więc tworzenie oprogramowania, przechowywanie i bezpieczeństwo danych, sprzęt komputerowy i teleinformatyka. Jak każda gałąź gospodarki związana z nowoczesną techniką, firmy świadczące usługi informatyczne potrzebują wielu rodzajów najnowocześniejszego wyposażenia technologicznego.
Nie chodzi tu tylko o sprzęt komputerowy, ale także o urządzenia telekomunikacyjne i peryferyjne (głównie dźwiękowe i graficzne). Tylko pozornie produkty informatyczne mają charakter niematerialny: do ich tworzenia konieczne jest nie tylko oprogramowanie, ale także zaawansowane urządzenia profesjonalne do analizy, przechowywania i przetwarzania danych.
W pracy każdego informatyka koniecznym narzędziem jest wydajny komputer. Programiści i graficy preferują wysoko wydajne notebooki i ultrabooki (często typu MacOS). Testowanie oprogramowania dla klientów detalicznych wymaga jednak użycia także komputerów stacjonarnych oraz wszelkich typów urządzeń przenośnych (telefonów komórkowych, tabletów).
Narzędzia testowe muszą odzwierciedlać klasy produktów posiadanych przez użytkowników końcowych oprogramowania, np. ich karty dźwiękowe i graficzne. Testowanie oprogramowania sieciowego może wymagać posługiwania się różnymi rodzajami serwerów. Wiele firm informatycznych potrzebuje także własnych serwerowni oraz profesjonalnych urządzeń teleinformatycznych.
Największe potrzeby w zakresie sprzętu komputerowego mają te przedsiębiorstwa, które produkują lub testują hardware. Także firmy produkujące zaawansowany software opracowywać muszą go dla różnych rodzajów komputerów, telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń przenośnych ioraz serwerów wraz z urządzeniami peryferyjnymi. Dla tworzenia backupów i archiwizacji danych konieczna jest znaczna powierzchnia dyskowa: problem ten nie zawsze rozwiązują systemy zewnętrzne, takie jak chmury danych. Jeśli w siedzibie firmy znajdują się serwery i komputery przechowujące dane, konieczna będzie także instalacja urządzeń chłodniczych i zapasowych agregatów prądotwórczych. Często potrzebne będą także rozbudowane systemy połączeń telekomunikacyjnych, w tym światłowodowych.
Hardware to także teleinformatyka. Do sprzętu potrzebnego firmą związanych z teleinformatyką należą np. routery, switche, access pointy i modemy. Przedsiębiorstwa tworzące złożone oprogramowanie dla sektora bankowego lub dla potrzeb nauki potrzebują jednostek obliczeniowych i przetworzeniowych o dużej mocy.
Chodzi tu także o tzw. superkomputery, którymi dysponują tylko nieliczne ośrodki. Szeroka definicja IT obejmuje także serwis naprawczy i eksploatacyjny sprzętu komputerowego. Serwis taki posiadać musi narzędzia do bieżących napraw płyt głównych, monitorów i procesorów oraz części zapasowe takie jak pamięci, dyski twarde i inne drobne podzespoły.
Przetwarzane dane muszą znaleźć odzwierciedlenie w świecie zewnętrznym. Służą do tego urządzenia peryferyjne związane z obrazem, dźwiękiem i ruchem.Narzędzia i materiały audiowizualne służą firmom IT nie tylko to prezentacji produktów. Jedną z głównych dziedzin IT jest przetwarzanie danych tekstowych i graficznych. Rejestrację danych audiowizualnych umożliwiają kamery i mikrofony. Projektowanie, tworzenie i obróbkę interfejsu graficznego programów ułatwiają nowoczesne tablety graficzne, a także skanery, kamery, a nawet drony z kamerami.
Realizacja interfejsu dynamicznego, np. z materiałami filmowymi, wymaga urządzeń przeznaczonych do montażu w czasie rzeczywistym. Posłużyć można się w tym celu macierzami centralnymi do montażu video. Wielu przedsiębiorstwom informatycznym potrzebny będzie więc sprzęt do tworzenia zaawansowanej grafiki komputerowej, wykorzystywany także w tworzeniu filmów i przez stacje telewizyjne. Operowanie danymi graficznymi i tekstowymi umożliwiają także skanery, drukarki oraz urządzenia wielofunkcyjne. Urządzeniami peryferyjnymi związanymi z ruchem są natomiast roboty, wszelkiego rodzaju sterowniki oraz maszyny sterowane komputerowo.
Przedsiębiorstwo informatyczne potrzebuje oczywiście także typowego sprzętu biurowego. Ze względu na szczególne uwarunkowania pracy informatyków, w tym potrzebę koncentracji na pracy, spokoju, a nawet swobodnej atmosfery, powinno być to jednak wyposażenie szczególnie wysokiej jakości, dotyczy to zwłaszcza mebli biurowych. Warto zadbać, by w siedzibie przedsiębiorstwa informatycznego znalazły się ekspresy do kawy, stały dostęp do świeżej wody, a nawet w pełni wyposażone kuchnie. W zasadzie jednak potrzeby firm informatycznych pod względem wyposażenia biurowego nie różnią się znacząco od potrzeb innych przedsiębiorstw.